Швейцарски учени накараха, напълно парализиран плъх да тича. Това станало с помощта на електрически сигнали.
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
През 2015 година новата система Gait System ще бъде изпробвана върху хора, парализирани заради травми на гръбначния мозък (който е разположен в канала на гръбначния стълб).
Една от причините за парализата и други неврологични заболявания са трудности в предаването на електрическите сигнали между клетките. Същото това електричество е върнало възможността за движение на парализираните животни. Швейцарските неврофизиолози работели с мишки, чийто гръбначен мозък бил прекъснат по средата (именно там били поставени електродите).
Учените установили, че между височината на повдигане на задните крайници и честото на електростимулации има ясна връзка. По-нататък, изучавайки походката на плъховете, специалистите „настроили” електрическите импулси така че краката на животното да могат да преодоляват препятствия по пътя си (стъпала, дупки).
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
„Ние контролираме напълно задните крайници на плъховете. Животно изобщо не е способно да ги движи, но електростимулацията включва прекъснатия гръбначен мозък и кара животното да се придвижва по най-естествен начин”, обяснява Грегоар Куртин от екипа на Федералната политехническа школа в Лозана.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
По-нататък учените планират да изяснят как е възможно да декодират сигналите за движението на крайниците непосредствено от главния мозък.
През 2015 година методът на електростимулация ще бъде изпитан върху пациенти с травми на гръбначния мозък с помощта на специална площадка Gait Platform, където има пътека за бягане, опорна система, 14 инфрачервени и две видеокамери, които събират информацията за движението на краката и цялото тяло на човека.
Докладът на учените от Федералната политехническа школа в Лозана е публикуван в Science Translational Medicine.
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага