Учен открива, загубена океанска плоча, която се е образувала преди 340 милиона години, много преди да се създаде Атлантическия океан.
Морето е популярно сред туристите, заради кристално синята си чиста вода, финия пясък по плажовете и варосаните стени на къщите в селата, който се намират по бреговата му линия. Но, според геоложко проучване, под водите на Средиземно море е скрита най-старата в света част от океанска кора.
Ученият вярва, че една част от скала, която се намира под Средиземноморието може да бъде на 340 милиона години и дори може да е остатък от океана, който е съществувал преди да се формира Атлантика, пише Daily mail.
На 23 000 мили от Източното Средиземноморие региона на океанската кора е била открита под морското дъно. Тя е с около 100 милиона години по-стара, отколкото всяка друга океанска кора, открита до сега и изглежда, че е оформена от праисторическия суперконтинент Пангея преди да започне да се разпада.
Учените първоначално смятаха, че Пангея е започнал да се разделя и се е образувал океана Тетида преди около 300 милиона години. Но новите открития предполагат, че този процес може да се е осъществил с 40 милиона години по-рано, преди Пангея да приключи формирането си.
Това означава, че океанската кора под Средиземно море, в район известен като хребета Херодот, може да се е образувала под океана, когато са започнали да се появяват първите земноводни.
Д-р Рой Гранот, геолог в Ben-Gurion University в Израел, който провежда изследването, заяви: „Ако хребета Херодот е част от системата Неотетиян, това означава, че в района на Средиземно море Неотетиянския океан се е появил най-малко 50 милиона години по-рано.“
„Това от своя страна предполага, че суперконтинента Пангея вече е бил започнал да се разкъсва.“
Говорейки пред MailOnline Гранот добавя: „Ако приемем, че това е най-старата кора, то може да направим две заключения: че отварянето на басейна е свързано с формирането на Пангея или може да е свързано с разпадането на континента."
„Това е доста объркващо и причината за това е, че ние не знаем дали е малък басейн или част от по-голям.“
„Причината за тази липса на знания е, че всички други части на океана са погълнати от Земята“, добавя Гранот.
Океанската земна кода се счита за сравнително млада в сравнение с континенталната кора, която образува земята.
Тя се формира от материал от мантията по изригването между тектоничните плочи, където те се различават от средните океански хребети. Получената кора след това бавно се движи (разпростира) от там, докато не се сблъска с континентите и се плъзга по земята, което означава, че най-старата океанска кора е на по-малко от 200 милиона години.
Континенталната кора може да бъде на възраст от милиарди години на места.
Проучването на океанската кора в Източното Средиземноморие е било трудно в миналото, тъй като е покрито с 9 мили сбита утайка.
Д-р Гранот обаче използва магнитния профил на скалата отдолу, за да оцени нейната възраст.
С течение на времето геомагнитното поле на Земята се преобръща, създава различни модели в ориентацията на минералите в скали, в зависимост от това кога се образуват.
Д-р Гранот тегли магнитни сензори зад лодка през зоната на морето между Турция и Египет.
Той разкрива, неизвестна досега океанска ивица, която пресича цялото Средиземно море от север на юг.
Той каза: "Промени в ориентацията на магнитното поле в течение на времето, се записват в океанските дъна, създават един уникален баркод, който предоставя щемпел на времето за образуване на кората."
"Резултатите хвърлят нова светлина върху тектонската архитектура и развитието на този регион и имат важно значение за различни геодинамични процеси. С новите геофизични данни, можем да направим голяма крачка напред в геоложкото разбиране за тази област", казва ученият.