В развитите страни има нужда от ново определяне на границите на тийнейджйърската възраст, твърдят експерти. По данни на сп. Lancet ако по-рано европейците ставаха възрастни на 19 години, то днес това се случва едва към 24-та година. Експертите твърдят, че нормата трябва да бъде въведена и в законите. Според други, обаче, ако се приеме новата възраст това ще доведе до това, че „младите хора ще станат още по-инфантилни.“
Още: Революции, променили хода на историята по Viasat History разказва за най-важните бунтове в света
Още: Изненадващо: Мравките помнят враговете си и таят злоба
Основните причина за повишаване на възрастта на порастването са основно социални, пише още ВВС. Днес младите получават образование в продължение на повече години, по-късно създават семейство и раждат деца.
Учените отбелязват, обаче, че биологичното порастване също се забавя.
Кога започва пубертетът
Още: Тях не ги е страх от горските пожари: Птици и насекоми, които имат полза от бедствието (СНИМКИ)
Засега се смята,че преходният период започва, когато областта на мозъка, известна като хипоталамус, започна да отделя хормон, който задейства хипофизата и половите жлези, които започват да изработват мъжки или женски полови хормони.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Там са ходили библейски царе: археолози откриха изгубена резиденция на цар Давид
Исторически, процесът започва около 14 година, но в редица държави с развито здравеопазване активирането на половите жлези постепенно започва да се случва все по-рано.
Например, във Великобритания, през последните 150 години първата менструация вече се случва с 4 години по-рано, така средната възраст на настъпването ѝ е 12-13 години.
Друг аргумент на учените, пледиращи за разширяването на рамките на възрастта, обхващаща пубертета е, че тялото продължава да расте и да се променя и след 19 години.
Още: Документи разкриват ужасяващи подробности за програмата МК-Ултра на ЦРУ за контрол на съзнанието
Още: Изгубен музикален фрагмент отпреди 500 години най-накрая може да бъде чут отново
Например, мозъкът се развива още няколко години след времето, за което се счита, че сме станали възрастни.
Нежелание да се порасне
Младите хора в западните държави все по-късно се женят и раждат деца.
По данни на британското Национално бюро по статистика в Англия и Уелс средната възраст за първи брак през 2013 година е 32,5 при мъжете и 30,6 години при жените. Това е почти 8 години по-късно в сравнение с 1973 г.
Независимо от това, че много от привилегиите за възрастните се получават на 18 години, приемането на ролята в обществото на възрастните и отговорността, която идва с нея се случва по-късно.
По-късните бракове, раждането на деца и настъпването на финансова самостоятелност пораждат ситуация, в която периодът на „полузависимост“ при подрастващте става по-дълъг, отколкото е прието да се смята, смята директорът на центъра за детско здраве на Крамската детска болница в Мелбърн проф. Сюзън Сойър.
Социалните норми
Всички тези промени, трябва да се отразят в социалната политика в западните страни, настоява Сойър. Тя предлага действията към социални услуги за подкрепа на младежите да бъдат продължени до 25 години.
„Възрастовите категории винаги са много произволни, но днешното разбиране е в прекалено тесни граници. Периодът от 10 до 24 години е периодът, в който се развиват младежите“, обяснява тя.