Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Митовете за "говорещите" полярни сияния може би са верни

03 юни 2022, 23:40 часа • 8735 прочитания

От векове се носят легенди, че полярното сияние "говори" и издава звуци, когато геомагнитните бури проблясват над земните полюси. Учените отдавна ги отхвърлят като психоакустични феномени - въображаеми звуци, които не съществуват в действителност.

Ново проучване на изследователи от Университета Аалто във Финландия подновява дебата, като показва, че има силна връзка между геомагнитните колебания и "авроралните звуци", обяснява публикация във Форбс”.

Северното и южното сияние се дължат на слънчевия вятър - заредени частици от Слънцето, които взаимодействат с магнитното поле на Земята. Тези поразителни зелени цветни вълни се генерират, когато заредените слънчеви частици се сблъскват с молекули кислород, движещи се с невероятно висока скорост през атмосферата.

В новото си изследване учените от Университета Аалто твърдят, че при подходящи условия слой от топъл въздух на около 75 метра над земята може да съдържа статичен заряд, който се разрежда, когато въздухът се разсейва, издавайки пращящ звук. Изследователите обясняват, че този звук вероятно се появява, когато има полярно сияние, въпреки че може да се случи и когато то не се вижда, в зависимост от геомагнитните условия.

"Това опровергава твърдението, че звуците на полярното сияние са изключително редки и че то трябва да е изключително ярко и живо", обяснява Унто К. Лайне, почетен професор в университета Аалто и водещ автор на новия доклад, който за първи път е представен на Балтийската скандинавска акустична среща в Олборг, Дания.

За целите на проучването си изследователите записали четири часа полярни звуци от точка близо до село Фискарс, Финландия, на около 90 км западно от Хелзинки. Въпреки че по време на записа не е имало северно сияние, данните на Финландския метеорологичен институт показват, че геомагнитната активност е била подобна на условията, които обикновено осветяват небето. „Авроралните звуци' са по-често срещани, отколкото се смяташе досега

Всъщност има толкова силна връзка, че изследователите смятат, че вече могат точно да прогнозират кога полярното сияние ще издаде звук: "Използвайки геомагнитните данни, които бяха измерени независимо, е възможно с 90% точност да се предвиди кога ще се появят полярните звуци в моите записи ", твърди Лайн.

Той обясни, че тези звуци са много по-често срещани, отколкото се смяташе досега, въпреки че в повечето случаи, когато някой ги чуе, предполага, че това е пукане на лед или животно, което стои близо на клонче.

Новите изследвания означават, че следващата вълна туристи, които ще пътуват за северното сияние между септември и март, може би също ще внимават за звуци, както и за невероятните гледки над главите си.

Въпреки че повечето от тези туристи несъмнено ще имат невероятно преживяване, едва ли някой от тях ще се доближи до преживяването на астронавтите от екипажа на SpaceX Crew-2, които наскоро прелетяха над полярното сияние, преди да се приземят обратно на Земята. В допълнение към изследванията на екипа от Университета Аалто, НАСА също скоро ще изстреля две ракети към северното сияние като част от мисията си Ion-Neutral Coupling during Active Aurora (INCAA) в опит да разбере по-добре явлението.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес