Учени добиват вода от мъглата в небето над чилийска пустиня

15 май 2014, 12:38 часа • 68398 | прочитания

В пустинята Атакама на брега на Чили се намират едни от безводните региони на Земята, пише Motherboard. Изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT) заедно с колеги от Епископския университет на Чили в Сантяго се опитват да решат проблема с нетрадиционни средства.

Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози

Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство

Те използват мрежести структури, издигнати на височина, където постоянно има мъгла, събират мъглата и я превръщат в питейна вода, която може да се използва и в селското стопанство.

Системата за събиране на мъгла е чудесен пример за прилагане на биомимикрия или имитация на природните структури и процеси.

Учените са наблюдавали организми, чието естествено местообитание са безводни региони. Такъв организъм, например, е бръмбарът Намиб, който събира вода за хидратация от мъглата. Той живее в пустинята Намиб в Южна Африка и използва покритието си, за да събира сутрешната мъгла. Твърдите му крила имат както хидрофилни (привличащи вода) изпъкналости, така и хидрофобни (отблъскващи водата) улеи, които изследователите са имитирали.

Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес