Специално издание на списание Journal of Vertebrate Paleontology е посветено на кетцалкоатъл – най-големия представител на разред птерозаври, обитавали територията на Северна Америка преди 70 милиона години. В пет статии учените се опитват да намерят отговор на въпроса, как такова огромно същество, с размах на крилете 12-15 метра, е могло да се издига във въздуха. Още една статия е посветена на описанието на два нови вида кетцалкоатли, по-малки по размер.
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Фосили на гигантския птерозавър Quetzalcoatlus са открити през 1971 година в щата Тексас в САЩ. Той е кръстен в чест на бога на ацтеките - Пернатия змей Кетцалкоатъл. Това е най-голямото известно днес летящо същество в историята на Земята.
Оттогава гигантският "тексаски птерозавър" многократно се е появявал във филми и комикси, но не било известно как е могъл да лети с огромната си маса. Учените смятали, че преди излитане той е разтърсвал върховете на крилете си, като прилеп-вампир, или е набирал скорост, размахвайки криле като албатрос, или изобщо не е умеел да лети.
Новото проучване предоставя доказателства, че кетцалкоатълът вероятно първо е скачал на височина около два метра и половина и след това е започвал да размахва криле.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
"Въпреки факта, че кетцалкоатъл е известен от 50 години, той е слабо изучен. Това е първият път, когато провеждаме толкова всеобхватно изследване", казва Матю Браун от Тексаския университет.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Всички известни фосили на Quetzalcoatlus се съхраняват в музея на Тексаския университет и по-голямата част от изследванията са извършени тук. Подробният опис на колекцията е довел до факта, че освен известния досега единствен вид гигант Quetzalcoatlus northropi палеонтолозите са открили още два по-малки вида кетцалкоатъл с размах на крилете 5-6 метра. Един от тях - Quetzalcoatlus lawsoni - е кръстен на Дъглас Лоусън, откривателят на кетцалкоатъл.
Анализирането на костите на по-малки видове и моделирането на тяхната аеродинамика са позволили на учените да реконструират механиката на полета на гигантския птерозавър.
„Птерозаврите имат огромни кости на гръдната кост, към които са прикрепени летателни мускули, така че няма съмнение, че са били невероятни летци“, казва Кевин Падиан от Калифорнийския университет в Бъркли, който ръководи изследването за биомеханиката на полета на кетцалкоатъл.
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Още: Доказано: Самотните жени са по-щастливи от самотните мъже
След като изследвали геоложкия контекст, в който са открити фосилите, авторите стигнали до заключението, че начинът на живот на кетцалкоатлите е подобен на съвременните чапли - те ловуват сами в плитки реки, потоци и езера, събирайки се в ята през сезона на чифтосване. Така на едно от тези места палеонтолозите са открили тридесет индивида наведнъж.