Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Там са ходили библейски царе: археолози откриха изгубена резиденция на цар Давид

13 януари 2025, 08:20 часа • 527 прочитания

Библейско място, посещавано от израелските царе според еврейската Библия, е идентифицирано в Йордания, твърдят изследователи. Мястото от желязната епоха, известно като Маханаим, е било част от Израилското царство (наричано още Северното царство). Екипът също смята, че е идентифицирал останките от сграда в Маханаим, която е била използвана от елитни личности, вероятно дори от израилските царе.

Днес мястото, което може да е Маханаим, се нарича Тал ад-Дахаб ал-Гарби, пишат археолозите Израел Финкелщайн от университета в Тел Авив и Талай Орнан от Еврейския университет в Йерусалим в статия, публикувана в списанието Tel Aviv. Изследователите основават твърдението си на археологически останки, открити на мястото, и анализ на библейските пасажи, които споменават Маханаим.

ОЩЕ: Не едно, а стотици царства. Каква загадка е оставил на учените библейският Давид

Маханаим

Изглед към Тал ад-Дахаб ал-Гарби. Изследователите смятат, че в древността е бил известен като Маханаим. Israel Finkelstein &Tallay Ornan / Tel Aviv, 2024

Името „Маханаим“ означава „два лагера“ на староеврейски и библейските пасажи предполагат, че се намира до друго място, наречено Пенуел (Фануил), пишат изследователите. Днес по-малък археологически обект, известен като Тал ад-Дахаб еш-Шарки, който може да е Пенуел, се намира близо до Тал ад-Дахаб ал-Гарби, който, от своя страна, може да е Маханаим, уточняват те в статията. Библейските пасажи предполагат, че Пенуел е имал храм, а в в Тал ад-Дахаб еш-Шарки са открити останките от правоъгълна платформа, която може да е храм.

Мястото Тал ад-Дахаб ал-Гарби е разкопано от германски археологически екип между 2005 и 2011 г. През това време немският екип открил останки от каменни блокове с различни гравирани изображения, включително на хора, свирещи на лира; лъв, вероятно от сцена на лов; финиково палмово дърво и човек, който носи коза на нещо, което изглежда като банкет, вероятно „предназначена като храна за празник“, според новото изследване.

ОЩЕ: Археолози откриха родния град на Голиат

Финкелщайн и Орнан твърдят, че тези блокове вероятно са останки от сграда, използвана от знатни личности. Изследователите отбелязват също, че стилът на гравюрите е подобен на този на стенописите от осми век пр.н.е. на място, известно като Кунтилет Аджруд в североизточната част на Синайската пустиня в Египет.

Предишна работа в Кунтилет Аджруд показва, че мястото е било контролирано от Израилското царство през осми век пр.н.е., което предполага, че блоковете, открити в Тал адх-Дахаб ал-Гарби, също датират от осми век пр.н.е. и са дело на майстори, свързани с Израилското царство.

Israel Finkelstein &Tallay Ornan / Tel Aviv, 2024

Изследователите добавят, че Маханаим и Пенуел са построени от Еровоам II, цар на Израел, управлявал през осми век пр.н.е.

ОЩЕ: Писмени сведения за библейския цар Давид са открити от изследователи

Посещавана от израилските царе?

Тази сграда може да е била използвана от израилските царе. Финкелщайн отбелязва, че историите в еврейската Библия споменават, че израилски цар на име Ишбаал е бил коронясан в Маханаим и че цар Давид избягал в Маханаим, когато бил във война срещу Авесалом, един от своите синове. Въпреки че тези библейски истории предполагат, че някои от царете на Израил може да са посетили сградата в Маханаим, в крайна сметка „няма начин да знаем“, казва Финкелщайн за Live Science.

Бартош Адамчевски, професор по теология в университета „Кардинал Стефан Вишински“ във Варшава, който не е участвал в изследването, смята, че близостта на Тал ад-Дахаб ал-Гарби с Тал ад-Дахаб еш-Шарки помага да се обясни как се е стигнало името „Маханаим“ – два лагера.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес