Световният ден на метеоролога се чества в деня на влизането в сила на Конвенцията, с която се създава Световната метеорологична организация през 1950 г.
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
Любопитен е фактът, че още от 1896 година. в Казанлък са правели официални замервания на времето. Построената станция в града започва да работи с щатни служители през 1975 година. През 1992 година станцията започва да работи денонощно.
Метеоролог съветва как да се ориентираме в прогнозата за времето.
"Ако планирате събитие, добре е да се поинтересувате от метеорологичната прогноза поне 3-4 дни предварително. Трябва да имате предвид, че температурата в центъра на града е с няколко градуса по-висока, отколкото в покрайнините, а "ще вали обилен дъжд" означава, че три кофи вода ще се изсипят на квадратен метър”, каза пред РИА Новости в Световния ден на метеоролога старшият преподавател в Московския държавен университет, кандидатът на географските науки Павел Константинов.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Константинов обясни, въпреки усилията на метеоролозите, гражданите все още се губят в изобилието от информация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
"Все още има културни хора, които поглеждат прогнозата за уикенда в личния уебсайт на Баба Вали – популярна знахарка, която прави прогнозите си в съответствие със ставните си болки. И често резултатът е, че обилен мартенски сняг се е изсипал върху планираното градинско барбекю извън града. Но….виновни сме пак ние, метеоролозите, а не врачката", смее се ученият.
"Гледайте прогнозата за времето не по-рано от три или четири дни преди събитието, което планирате на открито. Не забравяйте, че най-добрата прогноза е тази, направена три дни предварително – тя се сбъдва в девет от десет случая", смята Константинов.