Изследователи от Австралия и Великобритания установиха, че за белите акули силуетите на хората са досущ като тези на перконогите. По такъв начин нападенията на големите риби срещу човека са свърани с това, че те бъркат първите с вторите. Статията на учените е публикувана в изданието Journal of The Royal Society Interface.
Още: Тайната на оранжевите котки е разкрита след 60 години изследвания
Още: Цял живот сме се заблуждавали: Този цвят не съществува
Белите акули, наред с бичите и тигровите, са отговорни за големия брой нападания над хора. Изследователите от университета Флиндърс и Макуори, съвместно с техни колеги от Бристолския университет, са решили да пресъздадат как младите бели акули (те са опасни за хората поради по-лошото им в сравнение с по-възрастните екземпляри зрение) виждат странични обекти.
„Прикрепихме камера GoPro към подводен скутер и я настроихме на обичайната за хищните акули скорост“, разказва водещият автор на изследването от университета Макуори Лаура Райън.
В океанариума в зоопарка Таронга в Сидни изследователите заснемали статично и с помощта на камерите върху скутерите как плуват правоъгълни платформи, обикновени хора, сърфисти, австралийски морски лъвове и новозеландска морска котка. След това, въз основа на достъпната информация за невробиологията на акулите, учените наложили филтри на видеото. Със специално разработени програми за моделиране те успели да възпроизведат как младите бели акули виждат едни или други обекти.
Още: Прилепите пазят тайната за лечението на смъртоносни човешки болести
Още: Книга от XIX век, подвързана с кожата на убиец, е изложена в Съфолк
„Открихме, че сърфистите, плувците и перконогите на повърхността на океана изглеждат еднакво за гледащата отдолу бяла акула – тя може да не вижда малки детайли или цветове“, отбелязва Райън. Освен това особено трудно е за акулите да отличават малките дъски за сърфинг. Сърфистите с такива дъски може да се намират в особена опасност: младите акули предпочитат да ловуват малки тюленчета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Можел ли е спинозавърът да плува? Свирепият динозавър разпалва дебат
Още: Нарастващо замърсяване на реките: Учени установиха необикновено поведение на рибите
А освен това учените алармират, че затоплянето на климата води големите бели акули в европейски води.