Международен екип от учени е изяснил, че скоростта на движение на литосферните плочи в Земята рязко се забавя на дълбочина от около хиляда километра поради големите зърна на минерала бриджманит в средата на мантията. Тяхното присъствие обяснява така наречения вискозитетен скок в тази област. Той с смята за ключов компонент от динамиката и еволюцията на долните слоеве на мантията, пишат изследователите в статия в списание Nature.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
„Открихме, че в горните слоеве на долната мантия на Земята има слой от особено големи зърна от бриджманит, които са възникнали в първите епохи от съществуването на планетата. Поради високия си вискозитет те не се смесват с околните скали и остават на място. В резултат на това е възникнала своеобразна бариера от бриджманит, принуждаваща потоците от разтопени породи да се движат през малки и нестабилни проходи между натрупванията на дадения минерал“, пишат изследователите.
Земното ядро се оказа истинска "планета в планетата"
Научният екип стигнал до този извод под ръководството на Фей Хонгжан, професор в университета в Байройт (Германия). Изследователите се стремили да разберат защо сеизмичните наблюдения показват рязко увеличаване на вискозитета на мантията и забавено потъване на литосферните плочи в нея на дълбочина 800 – 1200 км.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Уточнена структура на земната мантия
Учените изследвали образуването на зърна от ключови минерали във вътрешността на Земята. Сред тях са така наречените пиролитични минерали, които формират основата на горните слоеве на мантията, както и бриджманит от групата на перовскитите, чиято най-голяма концентрация се наблюдава в долните слоеве на мантията. Авторите пишат, че бриджманитът е бил първият минерал, който е кристализирал от океана от магма в първите етапи от формирането на нашата планета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Експериментите показали, че определена комбинация от налягане и температури, вероятно характерна за средния слой на вътрешността на Земята в онези времена, е довела до образуването на необичайно големи и плътни зърна от бриджманит. Те имат много висок вискозитет в сравнение със слоевете от пиролитични минерали, които ги заобикалят.
Нов модел обяснява еволюцията на земната повърхност през последните 100 млн. години (ВИДЕО)
Както отбелязват геолозите, съществуването на такъв слой в мантията в продължение на много милиарди години обяснява не само рязкото забавяне на движението на породите в средните слоеве на вътрешността на Земята, но и необичайното съотношение на магнезий и силиций в породите от горната мантия, както и изотопни аномалии, характерни за магмата от долните слоеве на мантията.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души