Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

23 декември 2024, 07:50 часа • 2369 прочитания

Стрелката на компаса води човечеството от векове, сочейки безпогрешно към магнитния север. Но какво се случва, когато тази точка се движи? През изминалата седмица учените представиха Световния магнитен модел 2025 (WMM2025) – жизненоважна актуализация на нашето разбиране за неспокойното магнитно поле на Земята. За навигатори, създатели на карти и технолози това е момент за ново калибриране, тъй като моделът отразява как магнитният север се приближава до Сибир, отдалечавайки се от историческия си дом в Канада.

ОЩЕ: Северният магнитен полюс на Земята не иска в Русия: движението му към Сибир рязко се е забавило

Магнитно изместване

Магнитният север не е фиксиран като неговия географски аналог – Северния полюс. Вместо това, той лъкатуши, движен от въртеливото движение на течните метали във външното ядро ​​на Земята. Това безмилостно движение генерира магнитното поле на планетата – феномен, картографиран за първи път в Арктика от сър Джеймс Кларк Рос през 1831 г. Оттогава магнитният северен полюс е изминал над 2200 километра, като темпото му се е ускорявало драматично през последните няколко десетилетия.

Д-р Уилям Браун, моделиращ геомагнитно поле в Британската геоложка служба (BGS), е също толкова объркан, колкото и други учени: „Настоящото поведение на магнитния север е нещо, което никога не сме наблюдавали преди". Магнитният север се движи бавно около Канада от 1500 г., но през последните 20 години той се е ускорил към Сибир.

ОЩЕ: Зловещите звуци, които Земята издава при смяна на магнитните полюси (ВИДЕО)

BGS / UKRI / Wessel

Това бързо движение достигнало своя връх от 50 до 60 километра годишно в началото на XXI век само за да се забави до около 35 километра годишно през последните години – забавяне, което заинтригува учените по целия свят.

Защо WMM2025 има значение

Световният магнитен модел е крайъгълен камък за съвременната навигация. Корабите, самолетите и дори компасът на вашия смартфон разчитат на този набор от данни за точност. Пропуск от само няколко години без актуализации може да доведе до значителни навигационни грешки. Например 8500-километрово пътуване от Южна Африка до Обединеното кралство може да ви отклони на 150 километра, ако използвате остарял модел.

ОЩЕ: Защо магнитните полюси на Земята се обръщат?

И така, тазгодишното издание бележи значителен скок напред с въвеждането на WMM High Resolution (WMMHR2025). Предлага пространствена разделителна способност от 300 километра на екватора. Повече от десет пъти по-фин от предишния стандарт, този модел с висока разделителна способност осигурява изключителна точност.

„Потребителите вече могат да имат най-актуалната информация, за да навигират точно през следващите пет години“, казва д-р Браун.

В исторически план WMM се актуализира на всеки пет години, за да бъде в крак с тези движения. Последната актуализация беше през 2019 г. Затъмнените зони близо до полюсите, където магнитната навигация става ненадеждна, също са калибрирани в актуализацията.

ОЩЕ: На ръба ли е да се преобърне магнитното поле на Земята?

Науката зад изместването

В сърцето на миграцията на магнитния север лежат две масивни магнитни точки под земната кора – едната под Канада, а другата под Сибир. Тези подземни "електростанции" упражняват дърпане върху магнитния полюс, като сибирската точка наскоро е спечелила надмощие.

Peter Reid / The University of Edinburgh

Peter Reid / The University of Edinburgh

Самото магнитно поле е чудо на физиката. То се генерира от течното желязо и никел, които се въртят във външното ядро, задвижвани от конвекции и въртенето на Земята. Този динамо ефект генерира електрически токове, които от своя страна произвеждат магнитно поле и то се простира в Космоса, предпазвайки нашата планета от вредната слънчева радиация. Разбирането на тази динамична система изисква информация от глобални наземни измервания и сателитни данни.

ОЩЕ: Накъде ще сочи компасът в Космоса?

WMM е продукт на международно сътрудничество, разработено съвместно от Националните центрове за информация за околната среда (NCEI) на NOAA и Британското геоложко проучване. Подкрепен от Националната агенция за геопространствено разузнаване на САЩ и Географския център за отбрана на Великобритания, моделът е важен за правителства, търговски сектори и международни организации като НАТО. Освен това е вграден в потребителските технологии, което гарантира безпроблемното функциониране на приложението ви за GPS или компас.

Докато магнитният север продължава своето непредсказуемо пътуване, WMM трябва да се адаптира. Така че, независимо дали води кораби през полярни води, или гарантира, че шейната на Дядо Коледа не се отклонява от своя курс, този модел ни напомня за деликатното взаимодействие между науката, технологиите и природните сили, оформящи нашия свят.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес