Археолози откриха ритуална шахта в английското графство Съри, в която лежали кости от поне 21 души, както и хиляди други останки от бозайници, включително скелетни елементи на най-малко 140 кучета. Очевидно този необичаен обект, който се е формирал около 50 години, датира от I – II век след Христа. Според статия, публикувана в Oxford Journal of Archaeology, наред с други неща, колекцията от открити останки включва пенисна кост на куче, която по неизвестна причина е боядисана с червен пигмент.
Неизвестни ритуали
На територията на Великобритания има редица необичайни археологически обекти от римско време. Те представляват дълбоки шахти и кладенци, запълнени със значителен брой различни кости, както и различни артефакти. Но поради това, че няма писмени сведения за ритуалите, свързани с тези обекти, все още е трудно да се отговори на въпроса защо хората са правили това. Освен това подобни обекти често са били разкопавани не от археолози, а от любители на антиките и антиквари, които не са съставяли подробни доклади нито за стратиграфията на паметниците, нито за много находки, които не са считали за ценни.
ОЩЕ: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Но през 2015 г. в английския град Юъл, който се намира в графство Съри, археолозите от компанията Pre-Construct Archeology за първи път от дълго време изследвали друг подобен обект, находките от който са посветени на статия от Елън Грийн от Департамента по археология в Рединг. В местността, където са проведени разкопките, имало редица шахти от римско време, в които са добивани креда и кремък. Една от тях заинтригувала изследователите. Това била шахта, изсечена в скалата на дълбочина около четири метра, която е засипвана през I – II в. на три етапа, първите два от които били свързани с древни ритуали.
ОЩЕ: Ритуален обект на 35 000 години е открит дълбоко в израелска пещера
Шахта от началото на новата ера
Трите слоя на шахтата. Ellen Green / Oxford Journal of Archaeology, 2024
В запълването на шахтата, отнасящо се към първия и втория етап, изследователите открили монети, фрагменти от керамика и някои други артефакти, което им позволило да заключат, че тя е започнала да се запълва около 77 г. от н.е. до началото на II век от н.е. По време на първата фаза в шахтата попаднали останките на най-малко 155 домашни животни, три птици (вероятно кокошки) и няколко по-малки животни. Освен това на дъното на шахтата лежал в анатомично положение по-голямата част от скелета на жена на възраст над 45 години, а още 675 разпръснати човешки кости от най-малко 20 души на различна възраст се намирали в насипа.
ОЩЕ: "Ужасяващо ювелирна работа": откритие в Египет шокира учените
В тази част от слоя имало кости от различни домашни животни: прасета, коне, големи и малки рогати животни, но сред тях преобладавали останките от кучета – археолозите изкопали множество отделни кости и зъби, принадлежащи на най-малко 92 особи. Вероятно първоначално в шахтата са попаднали цели тела на мъртви хора и животни. Но на много човешки кости и животински останки имало счупвания и други белези, сочещи, че хората, които впоследствие са пускани в шахтата, са преместили разложените останки, а също са попадали върху тях.
Интересни находки
В слоя на шахтата, който се отнася към втория етап, археолозите не открили човешки кости, но имало значителен брой животински останки. Сред тях кучешките кости също преобладавали и принадлежали на най-малко 41 индивида. Останките от най-малко още седем кучета присъствали в най-горните слоеве и вероятно представляват сметище за отпадъци. Според Елън Грийн е възможно изкопаната шахта да представлява паметник, свързан с ритуали, за които трябвало да насърчават плодородието. За това, предполага изследователят, могат да свидетелстват множество останки от фетуси и новородени малки на кучета, коне, малки рогати животни и прасета. Освен това според Грийн конете и кучетата, които формират много значителна част от колекцията, са били свързани с плодородието и изобилието в римска Британия.
ОЩЕ: Ацтеките принесли в жертва 42 деца, за да умилостивят своя бог на дъжда
Боядисаният с охра кучешки бакулум, намерен в ритуалната шахта. Ellen Green / Oxford Journal of Archaeology, 2024
Отделно вниманието на археолога било привлечено от пенисна кост (бакулум) на куче, която изследователите открили в слоя на шахтата, принадлежащ към втория етап. За разлика от петте други подобни елемента на кучешкия скелет от този паметник, тази кост била боядисана с червен пигмент – вероятно червена охра. Други боядисани останки в мината нямало. Грийн предполага, че или хората са оцветили самата кост, или тя е била в боядисана в охра тъкан, която впоследствие се е разложила. Авторката на статията заключава, че може би находката е някакъв ритуален предмет.