Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рискът от прекомерното използване на антибиотици срещу Covid-19

22 май 2020, 20:00 часа • 3714 прочитания

Макар  SARS-CoV-2 да е вирус епидемията  поставя въпроса за лекарствената устойчивост. Всички сме съсредоточени върху резистентността на антибиотиците и изведнъж се срещнахме с SARS-CoV-2.  Ситуацията се усложнява истова, че въпросът за устойчивостта към антибиотиците може отново да се върне на преден план след първата вълна на епидемията и заради това, че когато при човек се развива тежка пневмония, както в случая с Covid -19, попадайки в реанимация лекарите му назначават антибиотици за предотвратяване на риска от вторична  инфекция, коментира д-р Бенжамен Давидо, специалист по инфекциозни заболявания за Slate.fr.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Съществува риск от развитие на резистентност към антибиотиците, потвърждава д-р Даниел Тирион професор от факултета по фармация към университета в Монреал. Пациентите с Covid-19 имат много широка клиническа картина. Тези, които имат нужда от хоспитализация имат рентгенологични изменения, което затруднява диференциалната диагностика. По някои предварителни данни, използването на антибиотици за много от пациентите не е необходимо.

Според изследване на Тимъти Майлз Роусън, публикуването на 2 май 8% от пациентите имат коинфекция (бактериална или гъбична), но антибиотици получават 72% от пациентите. Въпросът за резистентността към антибиотици, която ще последва след епидемията от коронавирус не е безобиден. 

Устойчивостта, придобита от някои бактерии при контакт с антибиотици е сериозен проблем за здравето - тез и бактерии, независимо от това дали са в човека заради неадекватно или продължително действие на антибиотиците или са му предадени от друг човек или животно, могат да станат почти неуязвими за лечение. В момента не знаем нищо за типа пациенти, които получават антибиотици и за микробната динамика. Популацията болни, хоспитализирани в отделения за интензивна терапия, може би се отличава силно от тази популация, която обикновено се хоспитализира. По този начин динамиката на предаване на бактериите е друга, отбелязва д-р Даниел Тирион.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Добрата новина е в това, че решителните хигиенни мерки, въведени заради кризата с коронавируса могат да спрат предаването на резистнентни батерии. "Принудени сме да поставяме всички болни в респираторна изолация, но и в контактна изолация - това е най-добрият начин да се защитим от устойчивостта към антибиотиците, уверява д-р Давидо. По думите му пациентите имат стаи с отделни тоалетни и предприети максимални мерки за безопасност. Това ще насочи нещата в правилната посока - ако на човек са предписали повече от обикновено и това е повишило неговата индивидуална устойчивост към антибиотииците, то поне предаването на тази устойчивост вътре в болницата, вероятно, е понижено.

От гледна точка на бактериалната резистентност възникват други въпроси и друг аспект от епидемията - това е по-голямото използване на водно-спиртни разтвори в огромно количество и по-систематично използване на дезинфекциращи средства в обществени места и домове.

 По този въпрос мненията се разделиха. Доктор Тирион смята, че съществува "безпокойство заради непрекъснатото използване на тези продукти. Те могат да променят нормалната флора на популацията, оставяйки възможност за развитието на патогенни бактерии. В литературата се среща данни, потвърждаващи тази позиция, но как това ще повлияе на сегашната пандемия не е ясно."

Доктор Давидо е по-оптимистичен: "Ние отново се приспособихме към санитарните норми и това е глобален начин за борбата с устойчивостта към антибиотиците по пътя на разрушаването на веригите на предаването на резистентните бактерии."

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Нова надежда срещу коронавируса: Съществуващо човешко антитяло може да го блокира

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес