Реконструкция на лицето на мъж на възраст 5500 години, намерен близо до Стоунхендж, предизвика дебат в социалната мрежа, след като бе определен от потребители като „изненадващо бял“.
В близост до скалния паметник, който е с почти 500 години по-млад от мъжа, са били открити останки на мъж от неолита, починал на възраст 25-40 години. Самата могила, в която е бил погребан мъжът, е разкопана през 60-те години на XIX век.
Реконструкцията го представя със светлокестенява коса, къса брада, тъмнокафяви очи и бледа кожа, но много потребители на Twitter побързаха да поставят под въпрос расовите пристрастия на човека, създал компютърния модел.
Реконструираното лице е изложено още през 2014 г. в Центъра за посетители на английското наследство Стоунхендж, но е споделено в социалната мрежа от Алисън Фиск на 30 септември тази година и така е достигнало до много хора.
Под туита има доста коментари, поставящи под съмнение така представения вид на мъжа:
„Изненадващо бял, като се има предвид генният вариант SLC45A2 отпреди 5800 години - това поставя под въпрос пристрастията на автора на реконструкцията.“
"Съгласен съм със структурата на лицето, но цветът на кожата и косата изглежда доста "расов". Бих искал да видя някакви доказателства в подкрепа на това, че може да е бил толкова бял."
"Предполагам, че това, което виждаме е просто предположение, а не увереност, че така е изглеждал."
Друг коментар гласи: „Брадата и косата му би трябвало да са били по-светли и гъсти, за да преживее студа, а очите му вероятно са били по-светли, за да отразяват отблясъците от снега."
The face of ‘Stonehenge Man’. A forensic reconstruction of a Neolithic man born about 5,500 years ago and buried in a long barrow near Stonehenge. He lived in the area before the stone circle was built. The long barrow was excavated in the 1860s.#Archaeology pic.twitter.com/YvKmccw5SB
— Alison Fisk (@AlisonFisk) September 30, 2021