Нов метод за терапия на парализа и травми на гръбначния мозък са разработили учени от Северозападния университет в САЩ. Той се базира на пептидни супрамолекулни полимери. Статията за уникалната терапия е публикувана в изданието Science.
В своя експеримент специалистите инжектирали мишки с протеиново скеле в течно състояние. Веднага след приложението лекарството се трансформирало в гел от нановлакна, копиращи извънклетъчния матрикс на гръбначния мозък – както неговата структура, така и сигналите към рецепторите.
„Ключово нововъведение в нашето изследване, което никога досега не е било прилагано, е способността да се контролира движението на повече от 100 000 молекули в нановлакна“, отбелязва ръководителят на изследването проф. Самюел Ступ. Това, според изследователите, позволява на молекулите да се свързват по-добре с рецепторите.
След като успеят да направят това, молекулите изпращат два сигнала. Един от тях стартира процеса по регенериране на аксоните – израстъци на невроните, по които протичат нервните импулси. Вторият допринася за пролиферацията на други типове клетки и по-специално за възстановяването на кръвоносните съдове, които хранят невроните, както и за образуването на миелин - обвивката на нервните влакна. В резултат на това с помощта на терапията учените успели да излекуват тежка парализа на долните крайници за четири седмици.
„Нашите синтетични сигнални молекули са къси, модифицирани пептиди, които могат (...) да оцелеят в продължение на седмици, за да стимулират биоактивността“, казва Заида Алварес, един от авторите на изследването. Учените се надяват, че терапията, която са разработили, ще се използва в бъдеще не само за лечение на парализа, но и за невродегенеративни заболявания.