Археолози, работещи в германския град Ингелхайм ам Рейн (Рейнланд-Пфалц), са изследвали ранносредновековно гробище, създадено по време на управлението на династията на Меровингите.
В един от гробовете от втората половина на VII век от н.е. учените открили забележителни артефакти: рядка сребърна обеца със сферична висулка, също изработена от сребро.
От какво е страдал елитът на библейския Йерусалим?
Освен това бил намерен и масивен бронзов пръстен, върху който огледално били гравирани три латински букви: QSD. Както съобщава градската администрация на Ингелхайм ам Рейн, това, изглежда, е съкращение от латинския израз Quis sicut Deus, което буквално означава „Който е като Бог“.
Изразът Quis sicut Deus също представлява буквален превод от иврит на еврейското по произход име Михаил. В същото време изследователите отбелязват, че в европейски ранносредновековен контекст християнските абревиатури се срещат изключително рядко.
Възможно е пръстенът да е изработен в епохата на Късната античност. Средновековните хора може да са носили това украшение, но без да разбират истинското значение на гравираните букви.
Най-древната къща от желязната епоха е открита в Атина: тя е на повече от 3000 години
В същото време в същия гроб археолозите са открили желязна тока за колан и други предмети, върху които са изобразени кръстове, така че не е изключено човекът да е бил запознат със споменатия латински израз.