И досега имаше предположения, че гаргара с разтвори за гърло и уста може да има позитивен ефект в потискане на разпространението на COVID-19. Проучване от Япония потвърждава това, като посочва едно конкретно вещество като особено ефективно - цетилпиридиниев хлорид.
Тази съставка присъства в най-разнообразни форми в много продукти за устна и носна хигиена, коментира във Facebook експертът по безопасност на ваксините и ръководител на лаборатория в Берн д-р Аспарух Илиев.
Самото изследване се нарича „Антивирусен ефект на цетилпиридиниев хлорид във вода за уста върху SARS-CoV-2“. То е публикувано в рецензираното научно списание „Scientific Reports“ още на 18 август тази година.
Цетилпиридиниевият хлорид (CPC) е четвъртично амониево съединение, което се съдържа във водата за уста и е ефективно срещу бактерии, гъбички и вируси. Съществуват малко доклади за ефекта на CPC срещу SARS-CoV-2 при ниски концентрации, като 0,001%-0,005% (10-50 µg/ml). "Интересно е, че установихме, че ниските концентрации на CPC потискат инфекциозността на изолираните от човека щамове SARS-CoV-2 (Ухан, Алфа, Бета и Гама) дори в слюнката. Освен това демонстрирахме, че CPC проявява анти-SARS-CoV-2 ефект, без да нарушава обвивката на вируса, като използвахме анализ на плътността на захарозата и електронно-микроскопско изследване. В заключение, това проучване предостави експериментални доказателства, че CPC може да инхибира SARS-CoV-2 инфекцията дори при по-ниски концентрации", посочват учените.
Те са разгледали различни щамове на SARS-CoV-2, включително оригиналния, Алфа, Бета, Гама и вариантите, "пораждащи безпокойство". "Тестът за плаки показа, че CPC значително потиска инфекциозността на всички изследвани случаи на SARS-CoV-2 директно по дозозависим начин. Третирането с 50 μg/ml цетилпиридиниев хлорид напълно деактивира оригиналния щам на вируса, причиняващ COVID-19. Търговска вода за уста, съдържаща същата концентрация на CPC, показа по-добър антивирусен ефект от разтвора на CPC без съпътстващи съставки", констатират учените.
Резултатите показват, че по-ниските концентрации на CPC (10-40 μg/mL) от тези на наличната в търговската мрежа вода за уста (50 μg/mL) проявяват анти-ковид ефект при много щамове, включително тези, определени като "пораждащи притеснения" (най-новите варианти).
"Количествата на инфекциозните вириони са намалени от CPC преди навлизането им и в клетките. Всички експерименти са проведени със CPC в концентрация, която не предизвиква цитотоксичност", анализират още те.
За да отговорят на въпроса дали CPC е ефективен срещу SARS-CoV-2 в слюнката, която съдържа много протеини и е силно вискозна, учените са измерили инфекциозността на оригиналния щам на SARS-CoV-2 чрез анализ на плаката след инкубация със CPC в слюнка, събрана от здрави доброволци. Изследването на плаките показа инхибиращ ефект на CPC (25-40 μg/ml) срещу SARS-CoV-2 в слюнката в значителна степен в зависимост от дозата.