Съединените щати одобриха първата в света ваксина срещу респираторно-синцитиален вирус (РСВ), което е кулминацията на продължилия десетилетия стремеж да се защитят уязвимите хора от това често срещано заболяване, предаде АФП.
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Arexvy на производителя на лекарства GSK получи зелена светлина за възрастни на възраст над 60 години, като се очаква скоро да последват подобни ваксини и от други производители, включително Pfizer и Moderna.
РСВ е често срещан вирус, който обикновено причинява леки, подобни на простуда симптоми, но може да бъде сериозен за бебета и възрастни хора, както и за хора със слаба имунна система. В тежки случаи той може да причини пневмония и бронхиолит - възпаление на малките дихателни пътища дълбоко в белите дробове.
По данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ РСВ води до приблизително 60 000 до 120 000 хоспитализации и 6 000 до 10 000 смъртни случая сред възрастните над 65 години, пише БГНЕС.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Броят на случаите на РСВ и грип спадна по време на Ковид-19, но се увеличи, когато ограниченията бяха отменени, като най-силно бяха засегнати малките деца.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Фармацевтичните компании от години се стремят да създадат ваксина срещу РСВ. Като се имат предвид неотдавнашните успешни пробиви в сектора, анализаторите прогнозират, че през следващото десетилетие пазарът може да възлезе на над 10 млрд. долара.
Ваксината на GSK е одобрена въз основа на проучване на 25 000 души на възраст над 60 години, което показва, че единичната доза е 94% ефективна срещу тежко заболяване. Изследователите ще продължат да следят доброволците в проучването, за да оценят продължителността на защитата, както и безопасността и ефикасността на повече дози. Най-често срещаните странични ефекти включват болка на мястото на инжектиране, умора, мускулна болка, главоболие и скованост на ставите.
Проучване: Грипът си помага с друг респираторен вирус, за да ни разболява по-тежко
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Още: Доказано: Самотните жени са по-щастливи от самотните мъже