Съединените щати одобриха първата в света ваксина срещу респираторно-синцитиален вирус (РСВ), което е кулминацията на продължилия десетилетия стремеж да се защитят уязвимите хора от това често срещано заболяване, предаде АФП.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Arexvy на производителя на лекарства GSK получи зелена светлина за възрастни на възраст над 60 години, като се очаква скоро да последват подобни ваксини и от други производители, включително Pfizer и Moderna.
РСВ е често срещан вирус, който обикновено причинява леки, подобни на простуда симптоми, но може да бъде сериозен за бебета и възрастни хора, както и за хора със слаба имунна система. В тежки случаи той може да причини пневмония и бронхиолит - възпаление на малките дихателни пътища дълбоко в белите дробове.
По данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ РСВ води до приблизително 60 000 до 120 000 хоспитализации и 6 000 до 10 000 смъртни случая сред възрастните над 65 години, пише БГНЕС.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Броят на случаите на РСВ и грип спадна по време на Ковид-19, но се увеличи, когато ограниченията бяха отменени, като най-силно бяха засегнати малките деца.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Фармацевтичните компании от години се стремят да създадат ваксина срещу РСВ. Като се имат предвид неотдавнашните успешни пробиви в сектора, анализаторите прогнозират, че през следващото десетилетие пазарът може да възлезе на над 10 млрд. долара.
Ваксината на GSK е одобрена въз основа на проучване на 25 000 души на възраст над 60 години, което показва, че единичната доза е 94% ефективна срещу тежко заболяване. Изследователите ще продължат да следят доброволците в проучването, за да оценят продължителността на защитата, както и безопасността и ефикасността на повече дози. Най-често срещаните странични ефекти включват болка на мястото на инжектиране, умора, мускулна болка, главоболие и скованост на ставите.
Проучване: Грипът си помага с друг респираторен вирус, за да ни разболява по-тежко
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души