Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Георги Чернев: Все повече научни трудове обръщат внимание на сартаните и рака

29 юни 2020, 13:33 часа • 25073 прочитания

Ренин-ангиотензин системата има ефект върху развитието и на рак на гърдата. Това показва нова специализирана статия, този път на италиански експерт.

Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция

Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт

Статията всъщност потвърждава клиничните наблюдения на дерматолога проф. Георги Чернев, който само допреди по-малко от два месеца беше ръководител на кожната клиника на МВР болница в София. Защо той вече не е на поста – НАУЧЕТЕ ТУК! Наблюденията на проф. Чернев обаче са за меланоми – т.е. рак на кожата. Те бяха подкрепени и от проучване на чуждестранен независим колектив, публикувал специална статия в списание Oncogene.

Какво представлява ренин-ангиотензин системата? Това е хормонална система в човешкото тяло, която регулира кръвното налягане и електроцитния баланс в организма ни. Нейните два основни стълба са хормоните ангиотензин I (ACE) и ангиотензин II (ACE2). Първият де факто е родителят на втория (ангиотензин I се получава чрез действието на ензима ренин, от протеин (алфа-глобулин, α-глобулин), секретиран от черния дроб в кръвния поток. Когато кръвта преминава през белите дробове, друг ензим - ангиотензин-преработващ (конвертиращ) ензим, ACE, разделя ангиотензин I като образува ангиотензин II), но вторият е хормонът, който стимулира производството на други важни хормони – например алдостерон, който усилва усвояването на натрий и отделянето на калций, за да има организмът ни по-добро усвояване на вода. Балансът на ангиотензин I и ангиотензин II осигурява правилното функциониране на ренин-ангиотензин системата.

В своята специализирана статия италианецът Филипо Аконичия признава ролята на ренин-ангиотензин системата за лечението на рака на гърдата. Той посочва, че приемът на лекарства от класа на сартаните (лекарства от ново поколение за хипертония) – с активни вещества лосартан и кандесартан, може да помогне за лечението на този вид рак. Италианецът не разглежда обаче възможността да има двойнствен ефект – т.е. тези лекарства да навредят, като предизвикат растеж на раков тумор. Такова заключение има за меланомите в цитираната по-горе статия на Oncogene, докато италианският учен набляга на това, че при разбалансиране на ренин-ангиотензин системата може да последват тежки здравословни проблеми – например тежък респираторен синдром, който COVID-19 предизвиква или сърдечно-съдови усложнения.

Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор

Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата

Сартаните имат двойнствена природа, настоя пред Actualno.com проф. Георги Чернев, след като го потърсихме за коментар по темата. Той е категоричен – дали сартаните ще помогнат или ще навредят при лечение на меланома зависи от това какви рецептори има в даден организъм – ангиотензин I или II рецептори, както и къде са разположени в човешкото тяло – в кои клетки и тъкани. След като има такова заключение на база лабораторни наблюдения за рак на кожата т.е. меланома – т.е. сартаните могат да помогнат, но могат и да имат канцерогенен ефект, защо логиката при рака на гърдата в статията на италианския колега е само в полза на тези лекарства, попита риторично проф. Чернев, който добавя - определянето на мястото на рецепторите става с изследване, което струва 200-300 долара и ако се прави при всеки прием на някакъв вид сартан, това ще оскъпи неимоверно едно иначе просто изглеждащо лечение на хипертония. Професорът заяви и, че по въпроса с ролята на ангиотензин ензимите и рецепторите има научни статии още от първото десетилетие на този век – ТУК!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес