Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Последствията от метеорита, погубил динозаврите, се оказаха по-сериозни

22 март 2022, 15:20 часа • 7134 прочитания

Метеоритът, паднал на полуостров Юкатан, както е известно, може да е свързан с измирането на динозаврите. Учени от САЩ и Великобритания са установили, че при това събитие е изхвърлено огромно количество сяра в стратосферата - много повече, отколкото се смяташе досега.

Чиксулубският метеорит се е врязал в Земята преди около 66 милиона години. Според много учени, ако той не е бил основната причина за измирането на динозаврите, то може да е стартирал този процес или да е ускорил вече започналото им изчезване. Но биолозите са склонни да бъдат скептични относно катастрофалните версии за измирането на живите организми. Според тях в биологичния свят има много механизми, които могат да повлияят на това.

Измирането на динозаврите се случило през пролетта

Учени от университетите в Сиракуза, Тексас (САЩ) и Сейнт Андрюс (Великобритания) са установили, че последствията от чиксулубската катастрофа може да са били много по-сериозни, отколкото се е смятало. Те са представили своите изводи в статия в списание PNAS. Според изследователите количеството сяра във въздуха след удара на метеорита по-рано е било подценено.

Откритието било направено случайно. Първоначално изследователите планирали да изучават древни раковини в района на река Бразос в Тексас, недалече от кратера Чиксулуб, разположен на полуостров Юкатан. Сред останалото учените взели образци от дънната утайка на реката и след това ги анализирали, обръщайки внимание на изотопите на сярата и нейните производни.

Размерът не е имал значение: Как метеоритите са погубвали всичко живо

Оказало се, че тези изотопи имат микроскопични изменения в масите, които възникват, когато сярата навлезе в атмосферата и взаимодейства с ултравиолетовото лъчение. „Това може да се случи само в два случая: когато в атмосферата няма кислород или когато има много сяра и тя се е повишила много високо в наситената с кислород атмосфера“, казва Джеймс Д. Уитс от университета в Сиракуза. Първият вариант е изключен, остава вторият.

Според учените това е имало огромно значение за изменението на климата. Серните аерозоли, излъчени от съвременните вулканични изригвания, например, причиняват захлаждане. Изследователите смятат, че същото се е случило на планетата след удара на метеорита Чиксулуб, само че в по-сериозен мащаб от очакваното.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес