Учени от Университета на Копенхаген са назовали възможната причина за внезапния взрив на биоразнообразие преди 469 млн. години в ордовикския период, когато моретата на Земята са били заселени от трилобити, брахиоподи и конодонти.
Морското биоразнообразие се увеличило четии пъти само за няколко милиона години, но изследователите опровергават версията, според която това се е случило поради интензивна метеоритна бомбардировка. Изводите на учените са публикувани в изданието Nature Communications.
Според една от популярните хипотези взривът на биоразнообразие в ордовикския период е настъпил поради разрушаването на астероид между Марс и Юпитер, което е предизвикало продължителна бомбардировка от метеорити на Земята. Това на свой ред е довело до изхвърляне на голямо количество прах и глобално захлаждане.
Според учените именно ниските температури са допринесли за изблика на биоразнообразие. Но в новата си работа изследователите са установили, че захлаждането е настъпило дълго педи космическата катастрофа – с 600 000 години по-рано.
Специалистите са провели анализ на фосили на древни седименти от морското дъно в Южна Норвегия. Оказало се, че метеоритната бомбардировка е довела до обратен ефект, тоест до стагнация на биоразнообразието на земята. Прахта е блокирала слънчевата светлина, което е нарушило повечето фонтосинтетични процеси и като следствие - условията на животинското съществуване като цяло.
Хората - създатели или унищожители на биоразнообразието?
Учените са издигнали нова хипотеза, обясняваща изблика на биоразнообразие. Формирането на ледените шапки на планетата може да е изменило орбиталните параметри на Земята, а именно наклона, въртенето и конфигурацията на самата орбита на планетата около Слънцето. Това е предизвикало дълготрайно установяване на по-студен климат и като следствие – разцвет на морските видове на Земята.