Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Пила" на зъбите направила тиранозаврите хищници

28 юли 2015, 18:25 часа • 13060 прочитания

Тиранозаврите, алозаврите и прочие хищни динозаври са преминали на изцяло месно меню благодарение на появата на своеобразна "пила" на ръба на техните зъби.

Тя им позволявала лесно да разрязват месото и да прегризват костите на жертвите, се казва в статия, публикувана в сп. Scientific Reports.

"За мен е учудващо, че зъбите на всички животни се състоят от еднакви "строителни елементи", и това как тези елементи се съединяват помежду си много силно влияе на това каква храна и как ядат животните. Сложното устройство на зъбите на тераподите, до този момент скрито за нас, показва, че те са били най-приспособени за хващане и изяждане на жертви, което по-скоро е послужило като крайъгълен камък на техния успех", казва Кирстин Бринк (Kirstin Brink) от университета на Торонто в Мисисага (Канада).

Както разказват учените, днес на Земята съществува само един вид животни, чиито зъби са украсени с подобна "пила". Това са комодските варани, известни с навика си да ловуват големи жертви, чиито размери често превишават тези на самия гущер.

Голямото количество хищни динозаври с подобна структура на зъбите навяло Бринк и колегите ѝ на мисълта, че подобно устройство на зъбите може да е било обща черта за всички тераподи – подотряд "ужасни гущери", включващи почти всички динозаври.

Учените проверили тази хипотеза, като разрязали зъбите на няколко десетки вида тераподи и изучили структурата на ръбовете им със сканиращ електронен микроскоп. Това изследване разкрило няколко изключително интересни детайла, накарали учените по нов начин да погледнат на еволюцията на тиранозаврите и техните предци.

Първо, оказало се, че подобни "пили" действително притежавали всички тераподи, дори най-древните, като целофизиса, живял в зората на еволюцията, в края на триасовия период. Това означава, че подобно еволюционно приспособление е играло определяща роля в еволюцията на хищните динозаври.

Второ, анализът показал, че "пилите" не са били продукт на износване на зъбите, както смятали някои палеонтолози, а са се появили в хода на тяхното израстване. Това е много важно откритие, показващо, че подобни "пили" не са били случайност, а специално приспособление, помагащо на динозаврите да захващат жертвата и да откъсват от нея парчета месо, както и да прегризват костите ѝ, допълва РИА Новости.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес