Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха огромен град на маите, пълен с пирамиди, и още множество неизследвани селища

02 ноември 2024, 09:16 часа • 5904 прочитания

Изследователи са използвали лидар, за да разкрият огромни неизследвани селища на маите в Кампече, Мексико, разкривайки повече от 6500 предиспански структури, включително неизвестен досега голям град с каменни пирамиди. Тяхното изследване хвърля нова светлина върху обхвата и сложността на древната цивилизация в област, до голяма степен пренебрегвана от археолозите.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Използвайки лидар, за да надникнат през гъстата джунгла, изследователите от университета Тулейн са открили огромни неизследвани селища на маите в Мексико и по-добро разбиране на обхвата и сложността на древната цивилизация.

Новото изследване, публикувано в списание Antiquity, е под ръководството на докторанта по антропология на университета Тулейн Люк Олд-Томас и неговия консултант проф. Марчело А. Кануто.

Смяната на властта при маите била отбелязвана с изгаряне на останките на бивши владетели

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Екипът използвал лидар – базирана на лазер система за откриване, за да изследва 50 квадратни мили земя в Кампече, Мексико, район, който до голяма степен се пренебрегва от археолозите. Техните открития включват доказателства за повече от 6500 предиспански структури, включително неизвестен досега голям град, пълен с емблематични каменни пирамиди.

„Нашият анализ не само разкри картина на регион, който е пълен със селища, но също така разкри много променливост“, казва Олд-Томас. „Ние не открихме само селски райони и по-малки селища. Открихме и голям град с пирамиди точно до единствената магистрала в района, близо до град, където хората упражняват активно земеделие сред руините от години. Правителството никога не е знаело за това; научната общност никога не е знаела за това, което наистина поставя удивителен знак зад твърдението, че не сме открили всичко и да, има още много да се открие."

Средноамериканският изследователски институт (MARI) към университета Тулейн е пионер в използването на лидарна технология в археологическите изследвания. През последното десетилетие MARI изгради най-съвременна лаборатория за географски информационни системи (GIS) за анализиране на данни от дистанционно наблюдение.

Технологията Lidar използва лазерни импулси за измерване на разстояния и създаване на триизмерни модели на определени области. Това позволило на учените да сканират големи участъци земя от комфорта на компютърна лаборатория, разкривайки аномалии в пейзажа, които често се оказват пирамиди, домове и други примери за инфраструктура на маите.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Маите извършвали кръвопролитни жертвоприношения, за да укрепят "умиращия" бог на Слънцето

Това изследване може също така да помогне за разрешаване на продължаващите дебати относно истинската степен на селищата на маите.

„Тъй като лидарът ни позволява да картографираме големи области много бързо и с наистина висока прецизност и нива на детайлност, това ни накара да реагираме: „О, там има толкова много сгради, за които не знаехме, населението трябва да е било огромно", казва Олд-Томас. „Контрааргументът беше, че лидарните проучвания все още са твърде свързани с известни големи обекти, като Тикал, и следователно са развили изкривен образ за маите. Ами ако останалата част от района на маите е била много по-провинциална и това, което бяхме картографирали досега, изключение ли беше вместо правило?"

Проучването подчертава трансформиращата сила на лидарната технология при разкриването на тайните на древните цивилизации. То също така предоставя убедителни доказателства за по-сложен и разнообразен пейзаж на маите, отколкото се смяташе досега.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес