Турски археолози са открили структура в истанбулския квартал Багджилар, която е отбелязана на стари карти, но за която учените не са знаели почти нищо. В нея открили параклис, който все още представлява голяма загадка, пише Arkeonews.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Историческата сграда, открита в Багджилар, привлякла вниманието на археолозите почти случайно. Не е известно кога и от кого е била построена тя. Сега археолозите търсят разрешение за провеждане на пълноценни разкопки на това място.
В Австрия откриха доказателство за контакти между Римската и империята Хан
Учените са идентифицирали сградата като параклис, но тя се различава значително от други подобни обекти. Около него са открити работилници, а над него – училище. Археологът Омер Фарук Явашай казва, че за първи път е обърнал внимание на тази историческа структура, когато е изучавал архивни карти на Истанбул. Вниманието му била привлечено от сграда, която на старите карти е обозначена като "Аязмо". Според експерта за местните православни тази дума означава "светена вода".
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Явашай добавя още, че през османския период в района е имало гръцко село. Напълно възможно е намерената сграда да е построена от неговите обитатели през XIX век. Археологът разговарял с местни жители, които му разказали, че преди 25 – 30 години мистериозното място е било използвано като чешма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
След като обаче станало ясно, че това е древен култов обект, археолозите ще поставят въпроса за държавната му защита и реставрация. Обектът може да се окаже уникален по своята архитектура. По думите на Явашай са необходими задълбочени разкопки, за да се получи повече информация за мистериозната структура.
Багджилар е четвъртият по население квартал на Истанбул. Името си е получил заради изобилието от лозя, самата дума в превод от турски означава „лозари“. Преди това местността се е наричала Йешилбаг, което се превежда като "зелено лозе". През османския период той е бил населен предимно с християни.
Уникално съоръжение откриха археолози в "непознатия град"
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
По-рано археолозите откриха в Истанбул 1500-годишен таен подземен проход. По време на продължаващите разкопки в руините на църквата „Свети Полиевкт“ в истанбулския квартал Сарачхане, която е разрушена при нашествието на латините. Мраморните блокове и релефи в подземния проход, който съдържа мозайки и каменни инкрустации, са впечатлили изследователите.