Огромен древен остров, който сега се намира на дъното на Атлантическия океан, може да съдържа огромни запаси от редкоземни елементи и други ценни минерали.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Известно като Рио Гранде Райз (RGR), потопеното континентално плато се е образувало като вулканичен хребет преди около 40 милиона години и някога е било голяма тропическа суша, покрита с растителност.
ОЩЕ: Градове в САЩ потъват с шокираща скорост, показват снимки на НАСА
Разположен на около 1200 километра от бреговете на Бразилия, RGR покрива около 150 000 квадратни километра от океанското дъно на дълбочини от 700 до 2000 метра. Идеята, че хребетът някога може да е бил остров, е изказана за първи път през 2018 г. и сега е потвърдена благодарение на нов анализ на почви, драгирани от западната част на RGR.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Оценявайки минералогичните, геохимичните и магнитните свойства на седимента, авторите на изследването разкриват, че пробата е съставена предимно от червена глина, която съответства на характерната „червена земя“ (terra roxa), открита в много части на щата Сао Пауло. В почвата изследователите са открили множество минерали, които са типични за измененията на вулканични скали, включително окислен магнетит, хематит, гьотит и каолинит.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Взети заедно, тези открития показват, че глината се е образувала в резултат на интензивно химическо изветряне на вулканични скали в топъл, влажен климат с активни вулкани. Въз основа на този анализ изследователите заключават, че RGR е бил изложен на елементите по време на еоцена, който е продължил допреди около 35 милиона години и се е характеризирал с тропически условия.
„Нашето изследване и анализ ни позволиха да определим, че това наистина е остров“, обяснява авторът на изследването Луиджи Йоване. „От геоложка гледна точка открихме, че глината се е образувала след последната вулканична дейност преди 45 милиона години. Следователно образуването датира отпреди между 30 милиона и 40 милиона години. И трябва да се е образувал в резултат на тези тропически условия“, добавя той.
Предишни изследвания също са установили, че потопеният остров е богат на ценни минерали като кобалт, литий и никел, както и високо ценени редкоземни елементи като телур. Като се има предвид, че тези материали са ключови компоненти на новите технологии, водещи до прехода от изкопаемите горива, разбираемо има голям интерес към извличането на природните богатства на RGR.
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Разположен в международни води, хребетът в момента се управлява от Международния орган за морското дъно, въпреки че бразилското правителство е кандидатствало собственият му континентален шелф да бъде законно разширен, за да включи RGR. В действителност такова заявление има малък шанс да бъде одобрено, тъй като Конвенцията на ООН по морско право (UNCLOS) предвижда, че една нация може да притежава не повече от 200 морски мили морска територия извън нейната брегова линия.
ОЩЕ: Мистерията на Северна Атлантида: Имало ли е потънали градове, запазени и до днес на дъното на океана
„За да знаем дали ресурсите могат да бъдат жизнеспособно извлечени от морското дъно, трябва да анализираме устойчивостта и въздействието на този добив – казва Йоване. – Когато се намесвате в дадена област, трябва да знаете как това ще се отрази на животните, гъбите и коралите и да разберете въздействието, което ще имате върху кумулативните процеси.“
Изследването е публикувано в списание Scientific Reports.