Още през античността хората са украсявали яйца

16 април 2020, 21:18 часа • 5018 | прочитания

Известни са украсени черупки от щраусови яйца още от времето на Палеолита. Това каза доц. Светлана Ракшиева от Института по фолклористика с етнографски музей към Българската академия на науката (БАН) в интервю за Агенция „Фокус“ по повод боядисването на яйца.

Още: Древните римляни излъгали за военна победа над кушитите

Още: Революционно: Учени откриха как мозъкът ни създава, съхранява и извлича спомени

„Те са археологически находки от Южна Африка. Там върху повърхността на яйцето са издраскани, гравирани определени геометрични елементи. Врязани линии, наподобяващи квадратчета, стълбички. По-късно в Древния Египет яйцата били поднасяни като гробен дар в гробницата. Понякога били използвани като контейнери за благовонни масла. Пак били използвани като символ на живота и прераждането. По-късно изглежда това вярване е било унаследено и в Древна Гърция, защото там като погребален дар има намерени много яйца, изработени от глина“, посочи още доц. Ракшиева.

По думите му финикийците също използвали яйцата като символ на живота в отвъдното.

„Известни са много щраусови яйца, които били изрисувани с червена боя, върху тях виждаме нарисувани лотоси, понякога човешки лица. Те били използвани като части от предсмъртна маска, каквито били известни в римската епоха. Това преминава през Средновековието. Известни са намерени модели на яйца от глина или от стъклена смалта, също в погребения, в почти всички славянски страни, включително и в България. Мисля, че във Велики Преслав има едно такова намерено яйце“, изтъкна още доц. Ракшиева.

Още: Създадоха 3D принтирани вегански калмари (ВИДЕО)

Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали

Тя обърна внимание, че християнството не може да не заеме един толкова добре пасващ символ, какъвто е яйцето.

По думите й много неща християнската религия е възприела от фолклорните традиции не само на нашия народ, а от фолклорните традиции на много народи, които са влизали тогава в състава на Римската империя. „Те са имали във фолклорната традиция тези идеи и вярвания за яйцето, за живота, за кръговрата на живота и затова, че животът, както и Вселената е възникнала от яйцето. Тези неща ги има в нашия фолклор. В една народна песен, която е записана в Македония, в района на Костур „Родба на родбите“. В нея се пее така:

„Времето е кокошка, звездите са яйцина, снесени от кокошка – цървени и шарени. Земьата е яйченце, живото е пиленце, снесено от яйченце, цървено и шарено“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес