Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Оракулски кости са най-старата писмена система в света

06 юни 2023, 07:50 часа • 13536 прочитания

Смята се, че Jiaguwen, или надписите на оракулски кости, са най-ранните знаци, които се използват и до днес в Китай.

Те са открити за първи път през 1899 г. в руините Ин в Анян, провинция Хънан в Централен Китай. Наречени са така заради енигматичните си „драскотини“ върху парчета животински кости и черупки на костенурки.

Датиращ от китайската династия Шан (1600 – 1046 г. пр.н.е.), този древен китайски език е включен в регистъра на ЮНЕСКО за световно наследство през 2017 г.

Хълм, приписван на воините на Атила, се оказа много по-древен

Хълм, приписван на воините на Атила, се оказа много по-древен

Докато бронзовите съдове са били използвани в ритуалите на предците от династията Шан, действителната комуникация с предците се е осъществявала чрез оракулски кости. Тези кости, предимно говежди плешки и коруби на костенурки, били изсушавани и в тях били пробивани дупки на равни интервали.

Въпросът бил отправян към някой предшественик чрез прилагане на горещ ръжен върху дупките, при което повърхността се напуквала. След това владетелят или членове на управляващото семейство разчитали появата на пукнатините, за да получат отговора на предшественика, пише Arkeonews.

Фрагмент от оракулска кост, приблизително 1300 – 1050 г. пр.н.е. Вероятно от едър рогат добитък. Този фрагмент гласи: „Може би няма да има (лоши новини), идващи от запад. (Никой) няма да умре. Снимка: The Avery Brundage Collection

Огромна „библиотека“ от тези кости е открита близо до столицата на династията Шан Анян в провинция Хънан, Китай. До момента са изложени повече от четиридесет и пет хиляди от тях. Повечето предсказват раждания, смъртни случаи, валежи, добри реколти, резултат от лов и битки, както и значението на сънища.

Палеографите могат да дешифрират само около 1400 от 2500-те известни логографии на оракулска кост, като ги съпоставят с по-късни китайски йероглифи.

Късните надписи на кости, заедно с няколко съвременни знака, отлети в бронз в различен стил, съставляват най-ранното значително  свидетелство за китайска писменост, което е от решаващо значение за изучаването на китайската етимология, тъй като писмеността на Шан е предшественик на съвременната китайска писменост.

Оракулски кости, изложени в Националния музей на Китай в Пекин Снимка: CFP

Според изследователите надписите на оракулски кости са единствените древни писмени системи, които въпреки историческите промени и социалното развитие са оцелели хиляди години в еволюиралите китайски йероглифи. Това е в контраст с други най-известни древни системи за писане в света, като йероглифите от Древен Египет, клинописите от древен Вавилон и глифите на маите от Мезоамерика.

Ранносредновековен пръстен е гравиран с абревиатура на фразата "Който е като Бог"

Поради липсата на археологически доказателства не може да се отговори на въпросите колко време преди това време се е развила писмеността и в какъв контекст или дали писмеността в Китай се е развила постепенно, или бързо, и дали се е развила изключително в религиозен контекст или, както в древния Близък изток, е била свързана със съдебната система.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес