Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обратно в училище в пандемията – какво трябва да се прави според опита на Бразилия

28 октомври 2021, 10:28 часа • 5222 прочитания

Повторното отваряне на училищата влияе на разпространението на COVID-19 според това каква е степента на разпространение на епидемията в обществото в даден момент. Ако училищата се отварят в момент, в който има ниско ниво на заразени, ефектът от отварянето на училищата върху разпространението на болестта остава малък. Ако обаче епидемичната обстановка е среднотежка или тежка, то отварянето на училищата води до значително увеличение на хоспитализациите и смъртните случаи като цяло. Това са основните заключения от проучване в Бразилия, което все още не е рецензирано от независим научен екип.

Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Друго сериозно заключение на база данните от Бразилия (към днешна дата Бразилията е номер едно в света по продължителност що се отнася до затваряне на училищата заради пандемията), която е една от най-засегнатите от пандемията държави в света, е, че е необходимо да се прави много голям брой тестове ежедневно на хора с грипоподобни симптоми и съответно да има навременни карантини, за да се държат нещата под контрол при връщане на учениците в училище. Става въпрос да бъдат тествани до 3% от населението в даден регион дневно!

Опитът от Бразилия сочи – когато се отваря за присъствено обучение, много е важно каква е честотата на контакти в училище, вкъщи, в работа (на родители и баби и дядовци), както и в приятелския кръг. Изследователите въвеждат категория, наречена процент на потенциалните контакти на учениците, отиващи присъствено на училище. Ако стойността на тази величина е равна или под 30% (спрямо нормалното), то отварянето на училищата има малък ефект върху епидемичната обстановка. Над тази стойност обаче и особено ако е над 60%, следва драстичен скок на заболелите в региона като цяло.

Данните от Бразилия сочат и друго – по-младите са по-малко застрашени от COVID-19, като в симулациите на различни сценарии според заболеваемост и момент на отваряне на училищата плюс интензивност на контактите, 12% от всички хоспитализации са на ученици и под 1% са смъртните случаи заради COVID-19 при тях.

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Дори с тестове: Скорошно връщане дори на най-малките в училище не може да се очаква

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес