Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново проучване: Могат ли две антитела да премахнат нуждата от бустери срещу COVID-19?

08 септември 2022, 09:49 часа • 3516 прочитания

Израелски учени твърдят, че са идентифицирали антитела, които са толкова мощни в неутрализирането на коронавируса, че биха могли да премахнат нуждата от повече подсилващи ваксини (бустери).

Изследователски екип от университета в Тел Авив е направил експеримент с множество антитела и е открил, че две от тях неутрализират всички известни щамове на коронавируса, включително Делта и Омикрон, в лабораторни условия. Проучването е наскоро рецензирано и публикувано през август в научното списание Communications Biology.

Вливането на антитела (терапия с моноклонални антитела) вече се използва за лечение на пациенти с COVID-19. Микробиологът д-р Наталия Фройнд, която ръководи новото проучване, заявява, че идентифицираните от нейния екип антитела могат да се използват за приготвяне на особено силна инфузия. Въз основа на резултатите им в лабораторни условия антителата биха могли да донесат допълнителна защита, която към момента се осигурява от бустерните ваксини. Това може да направи ненужни подсилващите инжекции, казва Фройнд, цитирана от The Times of Israel.

ОЩЕ: Колко различни и ефективни са Омикрон ваксините: Въпроси и отговори

"Инфекцията с COVID-19 може да причини сериозно заболяване и ние знаем, че осигуряването на антитела в първите дни след заразяването може да спре разпространението на вируса", добавя д-р Наталия Фройнд. "Следователно е възможно чрез ефективно лечение с антитела да не се налага да осигуряваме бустерни дози на цялото население всеки път, когато се появи нов вариант", твърди тя.

Според Фройнд причината за успеха на двете антитела на техническо ниво, изглежда, се дължи на това, че те се свързват с различна част от шиповия протеин на коронавируса в сравнение с повечето други антитела - т.е. с други белтъци на вируса.

Новото изследване е резултат от проучвания, започнали в лабораторията на д-р Фройнд през октомври 2020 г. В сътрудничество с докторантите Майкъл Мор и Руофан Лий тя е секвенирала всички В-клетки на имунната система от кръвта на хора, които са се възстановили от оригиналния вариант на COVID-19 в Израел, и е изолирала 9 антитела, които организмите им са произвели. След това двете най-успешни антитела са били тествани срещу редица варианти на коронавируса и резултатите показват, че действат доста добре срещу всички тях.

"Според нашите открития ефективността на първото антитяло - TAU-1109, при неутрализирането на варианта „Омикрон“ е 92%, а при неутрализирането на „Делта“ - 90%", казва Фройнд. "Второто антитяло - TAU-2310, неутрализира варианта „Омикрон“ с ефикасност 84%, а „Делта“ - с ефективност от 97%".

Антителата са наречени TAU, тъй като са идентифицирани в университета в Тел Авив (Tel Aviv University).

За да се увери, че лабораторната ѝ работа е извършена правилно, д-р Фройнд изпраща антителата за проверка на ефективността им срещу живи вируси в лаборатории в Калифорнийския университет в Сан Диего. Праща ги и за допълнителни тестове в медицинския факултет на университета Бар-Илан в Галилея. Изследванията там потвърждават откритията ѝ.

Наталия Фройнд казва, че антителата очевидно осигуряват силна защита, тъй като предотвратяват инфекцията веднага след възстановяването, но след това отслабват и имунитетът намалява. Според нея е логично да се инвестира в изкуствено повишаване на антителата. Надява се да направи точно това с идентифицираните от нея антитела.

"По причини, които все още не разбираме напълно, нивото на антителата срещу COVID-19 намалява значително след три месеца", обяснява тя. "Ето защо хората се заразяват отново и отново, дори след като са били ваксинирани три пъти“.

Лечението с антивирусни моноклонални антитела се разработва още от първоначалните етапи на пандемията. Днес проф. Радостина Александрова коментира изследването на д-р Наталия Фройнд пред БНТ и предупреди, че разработката на моноклонални антитела не е лесен процес, а самите те не са евтин препарат и достъпността им е далеч по-трудна от тази на ваксините срещу COVID-19.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес