Апендицитът може да бъде изключително болезнено състояние, което почти винаги завършва с операция. Сега обаче изследователи от Медицинския факултет на Вашингтонския университет твърдят, че медицинската наука е достигнала до момента, в който вече не се налага лекарите да изваждат апендикса при такова заболяване. Резултатите от най-мащабното досега клинично проучване за лечение на апендицит показват, че антибиотици могат да помогнат на повечето пациенти да избегнат апендектомия, съобщава „Стъди Файндс“.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Констатациите идват от проучването "Сравняване на резултатите от антибиотичните лекарства и апендектомията" (CODA), както и от съвсем ново ръководство за лечение от Американския колеж по хирургия. В проучването CODA са участвали общо 25 болници в 14 щата, които са лекували 1552 пациенти с апендицит.
"През първите три месеца след приема на антибиотици за това заболяване почти 7 от 10 пациенти в антибиотичната група са избегнали апендектомия. До четири години малко под 50% от тях са се подложили на операцията", казва в съобщение главният изследовател д-р Дейвид Флум, заместник-председател на катедрата по хирургия в Медицинския факултет на Университета. "Като се събере всичко това, антибиотиците изглеждат правилното лечение за много, но вероятно не за всички пациенти с апендицит."
Групата е дала съгласието си да получи едно от двете произволно избрани лечения за своето състояние - антибиотици или стандартната апендектомия.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Апендицитът е възпаление на апендикса, който учените смятат за рудиментарен орган, неизпълняващ никаква функция в съвременния човек. При повечето пациенти то се проявява на възраст между 10 и 30 години. Те изпитват внезапна болка, която започва от дясната страна на долната част на корема. Болката се засилва с влошаването на възпалението. Ако апендиксът се спука, може да разпространи инфекция в целия корем, което да доведе до животозастрашаващи усложнения. В тези случаи лекарите трябва да отстранят апендикса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
При хората с апендиколит - калцирано отлагане, което лекарите откриват в около една четвърт от случаите на остър апендицит - проучването установява, че тези пациенти са имали повече усложнения през първите 30 дни от лечението. Освен това при тях има по-голям шанс антибиотиците да не подействат и да се наложи операция през този период. Въпреки това, ако пациентите с апендиколит издържат първия месец на антибиотици, вероятността да се нуждаят от операция след 90 дни спада до нормалните нива.
Изследователите на CODA са създали онлайн инструмент, който помага на пациентите да разберат кой вариант на лечение е най-подходящ - антибиотици или операция.
"В условията на спешност пациентите с апендицит могат да вземат решение за лечение бързо", заключава д-р Джана Дейвидсън, доцент по хирургия и директор на клиничния координационен център на проучването CODA. "Този онлайн инструмент е създаден, за да помогне да се съобщят резултатите от CODA на непрофесионален език и да се стимулира разговорът между пациенти и хирурзи за потенциалните ползи и вреди от всеки подход“.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души