Учени са идентифицирали "мутация беглец", която може да намали ефективността на ваксините срещу коронавируса SARS-CoV-2, съобщава CNN, цитирана от БГНЕС. Засега обаче данните са предварителни и трябва да бъдат потвърдени независимо.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Мутацията, наречена E484K, е локализирана във вариант на коронавируса, който е открит за първи път в Южна Африка преди два месеца. Сега този вариант се е разпространил в 12 други страни.
Пени Мур, доцент в Националния институт по заразни болести в Южна Африка, нарече мутацията "тревожна". "Страхуваме се, че тази мутация може да има въздействие и това, което не знаем, е степента на това въздействие", каза тя.
E484K е наречена "мутация беглец", тъй като е доказано, че може да избяга от някои антитела, произведени от ваксината. "Притеснен съм", казва Алекс Сигал, вирусолог от Африканския институт за здравни изследвания.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Сигал, Mур и други учени, които изучават мутацията E484K, все още не са завършили лабораторните изследвания, за да проверят дали ваксината е по-малко ефективна срещу този нов вариант на вируса. Въз основа на това, което са видели досега, те казват, че се съмняват, че E484K ще деактивира коронавирусните ваксини. По-скоро те вярват, че има възможност мутацията, самостоятелно или в комбинация с други мутации, да намали ефикасността на ваксината.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Те също така са загрижени, че E484K може да е индикация, че новият коронавирус показва способността си да се променя пред очите ни. Ако тази мутация се случи за няколко месеца, могат да последват други обезпокоителни мутации.
"Този вирус може да предприеме първите стъпки по доста дълъг път към ваксинална резистентност", заяви Андрю Уорд, структурен вирусолог от Scripps Research в Ла Хойа, Калифорния.
"Това е началото на дълъг път. Това е, което наистина ме плаши по този въпрос. Това е отрезвяващо събуждане", твърди Мур.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
За да разберете потенциалната опасност, породена от мутацията E484K, представете си учител пред класна стая, пълна с шумни първокласници. След месеци опити да контролира класа, учителят най-накрая успява. Кара ги да седят неподвижно на столовете си. Но след известно време едно дете напуска класа, а друго заема неговото място. Това ново хлапе, този нов малък мошеник, не просто седи наоколо. Техниката на учителя за успокояване на децата не работи за него. Учителят тук е ваксината, а измамникът е мутацията E484K.
Когато ваксините, използвани в САЩ, бяха изпитани миналата година, те бяха успешни и на практика унищожиха вируса. Но оттогава части от вируса понякога се заменят с нови, а понякога тези нови части не се държат, както се очаква.
За да тестват тези нови "парчета", изследователи от Онкологичния център "Фред Хътчинсън" в Сиатъл са анализирали плазмата на пациенти, които са се възстановили от COVID-19, за да видят дали техните антитела могат да се борят с E484K и други мутации. Те откриват, че E484K ограничава способността на някои антитела да неутрализират вируса. Резултатите са публикувани в списание Nature.
Докато вниманието е съсредоточено върху E484K, учените търсят и други мутации във варианта. Следващата стъпка е да се тестват тези мутации срещу антителата, създадени от ваксините - това е работата, която учените вършат сега и се надяват да обявят резултати през следващите седмици.
E484K е не само във варианта, който е открит за първи път в Южна Африка, но наскоро е намерен и в подобен вариант в Бразилия. Този вариант не е докладван в други страни. Но според GISAID, независима инициатива за споделяне на данни, вариантът от Южна Африка (научно наименование е 501Y.V2), вече е проследен в 12 други страни: Великобритания, Ботсвана, Франция, Австралия, Германия Швейцария, Япония, Швеция; Южна Корея, Финландия, Ирландия и Холандия.
Но дори ако E484K, самостоятелно или в комбинация с други мутации, се окаже проблем, вариантът вероятно няма да избяга от всички антитела, произведени от ваксините, като се има предвид, че ваксините произвеждат много антитела.
Загрижеността е по-голяма за това какво се случва, когато вирусът мутира отново и отново. Не че коронавирусът мутира толкова бързо - всъщност Сигал, един от южноафриканските изследователи, го нарече "бавен". Вирусът обаче се разпространява бързо по света и всеки път, когато преминава от един човек на друг, той има още един шанс да мутира.
"Това създава повече възможности за вируса да се научи да бъде устойчив на ваксината. С течение на времето ефективността на ваксината вероятно ще намалее, но ние няма да се откажем", посочва Пол Биениаш, вирусолог от университета Рокфелер.
"Този вирус наистина ни показа, че може да се адаптира и че може да избяга. Просто се връща към първото правило на вирусологията: не подценявайте вируса", добави той.