Пустинни раци, скариди с блестящи очи и раци с мъхести шипове са сред повече от дузината нови видове, открити в дълбоководна експедиция до индонезийския остров Ява, съобщиха учени.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Екипът от Националния университет в Сингапур и Индонезийския институт на науките извършиха експедицията за 14 дни между март и началото на април.
Изследваният район включваше дълъг участък от Индийския океан край южното крайбрежие на Ява, както и протока Сунда, който отделя острова от Суматра, предаде БГНЕС.
"Това е част от Индийския океан, която никога не е изследвана за дълбоководни животни, така че наистина не знаехме какво ще открием", каза Питър Нгъ, експерт по раците и ръководител на проведената експедиция. „Откриването на видове, напълно нови за науката, ни показва, че в тази част на Индонезия има неща, за които не знаем", каза Нгъ.
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Изследвани са 63 обекта от Джакарта до южна Ява и обратно. Сред най-интересните открития са новите видове раци. Един от тях е с подобие на чиния, предпазващо очите му, а другият - с ярко оранжев цвят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Друго откритие е пустинен рак с яркозелени очи. А новият вид скариди е с блестящи очи, които отразяват светлината, съобщиха учените.
Професор Нгъ каза, че учените ще изследват още над 12 000 същества от 800 вида и ще публикуват резултатите през 2020 г. Те очакват да открият още нови видове.