Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нов коронавирус е открит в прилепи във Великобритания

25 ноември 2021, 09:43 часа • 2235 прочитания

Нов коронавирус - RhGB01 – са открили в подковоноси прилепи специалистите от Националната инфекциозна служба на Великобритания (National Infection Service). Откритият коронавирус все още не представлява заплаха за човека, но учените подчертават, че съществува риск от рекомбинация на този и подобни на него вируси със SARS-CoV-2, което може да доведе до нови огнища на инфекция сред хора. Изводите на изследователите са представени в статия, публикувана в изданието Research Square.

Макар природният източник на SARS-CoV-2 все още да остава неизвестен, се смята, че предшественик на вируса, предизвикал пандемията от COVID-19, станал причина за смъртта на повече от пет милиона души в цял свяят, е бил сарбековирус (подрод коронавирус) при азиатски подковообразни прилепи или ринолофиди. Предшественикът на SARS-CoV-2 може да е преминал от прилепи върху междинен гостоприемник, напимер панголини, където вирусът е бил подложен на мутация, обменяйки генетичен материал (рекомбинация) с други вируси, и други изменения, засягащи генома. Тъй като ареалът на обитание на ринолофидите обхваща целия свят, съществува риск от възникване на нова SARS-подобна инфекция.

Учените са изследвали явяват ли се прилепите от вида Rhinolophus hipposideros (малък подковонос - б.р.), живеещи във Великобритания, носители на сарбековируси. Били взети образци от изпражнения от 53 екземпляра, обитаващи графствата Съмърсет, Глостършир и Монмутшир и уловени през август-септември 2020 г. От образците бил изолиран генетичен материал, който бил анализиран за наличието на вирусна РНК. След това реконструираните геноми били сравнени с вече известни последователности, съхранявани в биологичните бази данни.

Ареал на разпространенение на Rhinolophus hipposideros. Графика: Creative Commons

Учените открили неизвестен сарбековирус, обозначен от тях като RhGB01 (разшифрова се като Rhinolophus hipposideros, Great Britain 01). Те реконструираали 85% от РНК на коронавируса и се оказало, че неговият геном е около 80% сходен с генома на SARS-CoV-2. Освен това рецептор-свързващият мотив (RBM) в S-белтъка на RhGB01 е в 48% идентичен с RBM на SARS-CoV-2. За сравнение RBM на коронавируси, изолирани при панголини и азиатски прилепи, са сходни с RBM причинителя на COVID-19 в 75%.

С други думи, RhGB01 по-скоро не е способен да се свърже с клетъчния рецептор ACE2 у човека и да предизвика инфекция. Но учените отбелязват, че е необходимо това да се потвърди експериментално.

Все пак изследователите посочват, че съществува възможност за обмяна на генетичен материал между новия сарбековирус (и подобни на него) и SARS-CoV-2, ако двата вируса се срещнат в организма на прилеп. Това може да доведе до възникването на нови зоонозни инфекции. По такъв начин е необходимо да се засили епинадзора за коронавируси при подковоносите в целия ареал на обитание на тези животни.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес