Лауреати на Нобеловата награда за физика за 2015 година станаха учените Такааки Каджита (Япония) и Артър Макдоналд (Канада), открили неутринните осцилации.
Високото отличие се присъжда за "техния принос в експерименти, които демонстрирали, че неутриното може да изменя своята същност.
Тези метаморфози изискват неутриното да има маса. Откритието променя нашето разбиране за вътрешните механизми на материята и може съществено да промени нашето разбиране за Вселената", се казва в съобщението на Нобеловия комитет, цитирано от Мегавселена.
Неутриното е елементарна частица, която "отговаря" за едно от четирите фундаментални взаимодействия, а именно за слабото взаимодействие. То лежи в основата на радиоактивните разпади.
Съществуват три типа неутрино – електронно, мюонно и тау-неутрино. През 1957 г. работещият в Дубна италиански и съветски физик Бруно Понтекорво предсказва, че неутриното от различни типове могат да преминават едно в друго – този процес се нарича осцилация на елементарните частици.
Но в случая с неутриното съществуването на осцилация е възможно само ако тези частици имат маса, а от момента на тяхното откриване физиците смятали, че неутриното са безмасови частици.