Някои хора имат невероятна жизнеспособност и случаят с пилота на британския самолет BAC 1-11 (полет 5390 на British Airways) е един от най-ярките примери. През юни 1990 г. 42-годишният пилот Тимъти Ланкастър (Timothy Lancaster) излиза за работа и се подготвя да лети от Бирмингам до испанската Малага и дори не подозира какъв ужас ще трябва да преживее.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Самолетът с шестима членове на екипажа и 81 пътници излита нормално и пилотите решават да разкопчаят предпазните колани и да разпуснат. Само няколко минути след излитането предното стъкло на пътническия самолет излита и командирът също излита частично – по някакво чудо краката му се заклещват между щурвала и таблото.
Човек зад борда на самолета
Най-близо до командира е стюардът Найджъл Огдън. Той здраво хваща пилота за колана на панталоните – по-късно признава, че е бил много уплашен и е действал автоматично.
Когато самолетът се лишава от предното си стъкло, възниква силна разлика в налягането и вратата на пилотската кабина се отваря с гръм и трясък. Всичко вътре, включително кислородния резервоар, започва да лети, удряйки членовете на екипажа. Разбира се, пътниците чуват всичко това и започват да се паникьосват. Докато Найджъл Огдън държи командира за колана, останалите стюарди успокояват пътниците и ги молят да затегнат коланите.
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Оцеляване извън самолета
Когато командирът на самолета е изхвърлен и притиснат към фюзелажа, автопилотът се изключва. Вторият пилот Алистър Ачисън поема управлението и предава сигнал за помощ. За свой ужас той осъзнава, че поради вятъра не може да чуе отговора от Ръководството на въздушното движение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Междувременно държащият капитана Найджъл Огдън показа признаци на измръзване. Този ден времето е добро: видимостта е 10 километра, а температурата на въздуха е около +15 градуса по Целзий. Но екшънът се разиграва на над 5000 метра височина, в самолет, летящ със скорост 600 километра в час, и температура минус 17 градуса. На помощ на Огдън се притичват още двама стюарди.
Членовете на екипажа виждат лицето на Тимъти Ланкастър – очите му са отворени, но той не дава признаци на живот. Вторият пилот и стюардесите смятат, че капитанът вече е мъртъв. Но никой не смее да го пусне, защото тялото му може да попадне в двигателя и самолетът да се разбие. Освен това после Найджъл Огдън ще трябва някак да погледне в очите роднините на капитана. Решено е никой да не го пуска.
Аварийното кацане
След няколко опита вторият пилот най-накрая чува инструкциите от диспечерите. Първоначално той моли за разрешение да кацнат на летището в Лондон, защото вече е кацал там. Но му казват да кацне на летище Саутхемптън, защото се намира много по-близо. Въпреки че пилотът не е запознат с това летище, той се приземява благополучно.
Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети
Още: Археолози откриха мистериозен древен под от кости в Нидерландия
Спешна евакуация на пътниците не е извършена – всички хора напускат през обичайния изход. Те са силно изплашени, а някои от тях – и ядосани, затова веднага са им изпратени психолози. Капитан Ланкастър е изнесен на носилка – оказва се, че е жив. Освен това се отървава леко: дясната му ръка, едната му китка, единият пръст са счупени, както и носът му, а някои части от тялото му са измръзнали. Найджъл Огдън получава изкълчено рамо, измръзване на лицето и увреждане на едното око.
Причина за аварията на BAC 1-11
Разследването установява, че предното стъкло на BAC 1-11 излита поради човешка грешка. Оказва се, че е монтирано само ден преди полета. Поради липсата на специалисти за нощна смяна, ръководителят на поддръжката решава да го монтира сам. Той взема няколко болта от склада и ръчно, без специално оборудване, закрепя с тях стъклото. От 90 болта 84 се оказват с по-малък от необходимия диаметър. А шест болта с правилния диаметър са твърде къси. Оказва се, че предното стъкло на самолета се държи на 2-3 нареза на резбата.
Съдбата на екипажа
Инцидентът оказва силно влияние на съдбата на членовете на екипажа. 5 месеца след инцидента капитан Ланкастър отново сяда зад щурвала на самолет. На 55 години той е пенсиониран по правилата на British Airways, но продължава да лети с EasyJet. Неговият спасител Найджъл Огдън получава силен стрес и решава да си намери друга работа. Животът на втория пилот Алистър Ачисън не се променя много – той продължава да лети и се пенсионира чак през 2015 г.