Нетипични тектонски процеси протичали на ранната Земя

09 ноември 2021, 12:07 часа • 6552 | прочитания

Учени от Московския държавен университет и техни колеги от Швейцария и Австралия са моделирали тектонските процеси, протичали на младата Земя преди няколко милиарда години.

Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

Те са установили, че тогава тези процеси силно са се отличавали от съвременните поради по-висока температура на горната мантия. Резултатите от изследването са публикувани в изданието Scientific Reports.

Известно е, че в ранния стадий от съществуването си Земята е била по-гореща от днес. Преди повече от 2,5 млрд. години планетата ни е притежавала по-тънка литосфера (тънка обвивка), а високата температура на мантията е допринасяла за по-високата степен на топене на съдържащите се в нея доминиращи скали – перидотити. От топенето на перидотитите зависят такива процеси като формирането на кората и вулканичната активност, но малко е известно как това е могло да повлияе върху тектонските процеси от миналото.

В новото изследване учените са моделирали тетониката на океанските плочи от архея (преди 4-2,5 млрд. години) до наши дни. Разликата между древните и съвременните температури варира от 0 до 250 градуса. Смята се, че на ранната Земя е отсъствала субдукция в съвременния вид, когато една тектонична плоча се подпъхва под друга плоча. За онова време е била типична двустранната субдукция, когато двете контактуващи плочи са се потапяли в мантията.

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя

Оказало се, че преминаването от двустранен към едностранен режим на субдукция се случва, когато температурата на горната мантия се спуска под 1550 градуса по Целзий. При едностранна субдукция породите, потъващи в мантията, се топят, като по този начин възникват вулканични дъги, но в случая с двустранна субдукция се наблюдава друга картина. Вместо това се образувал клин с дълбочина до 180 километра, който се състоял от метабазити, съдържащи по-голямо количество вода. Такива клинове може да са били зародиши на съвременните континенти, но това предстои да се изясни в бъдещи изследвания.

Тропосферата на Земята се измества заради климатичните промени

Целият този процес е довел до възникването на прекалено голямо геохимично изтощаване (лишаване от много химични компоненти) на мантията, която се отлепяла от плочите и се натрупвала под океанската литосфера. По-късно част от тази мантия е влязла в състава на кратоните – древни части от съвременните литосферни плочи. Изтощената мантия присъства под литосферата и в днешно време, но сега дебелината й е значително по-малка, отбелязва Lenta.ru.

 

Още: Отриха голяма гробница в Египет, датираща отпреди 3600 години

Още: Документ на ЦРУ твърди, че Ковчегът на завета е намерен

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес