Обосновано можем да заключим, че умишлено държавните институции не си вършат работата що се отнася до пътната безопасност - има "добре организирана хранителна верига , която се захранва от кръвта на жертвите по пътищата" (държавни чиновници - неправителствени организации - експерти - адвокати). Такова твърдение-обвинение отправя неправителствената организация Институт за пътна безопасност (ИПБ). Начело на ИПБ е Богдан Милчев, който е бивш началник на КАТ-София.
Становището на ИПБ е насочено против Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" (БДП).
Още: След трагедията със Сияна: Кабинетът набеляза 37 мерки за пътна безопасност с дати и министри
Обвинение
"На 22.04.2025 г. от 11:00 часа ще се съберат участниците в огледите да гледат пътя. Но съвсем умишлено на картата с опасните участъци на БДП няма информация за видовете ПТП (катастрофи)", твърди ИПБ и приканва всеки желаещ да потърси на сайта на БДП и сам да се увери.
"За експертите е ясно, че не винаги само пътните условия влияят на концентрацията на ПТП. Влияние оказва и времето, МПС (превозните средства), контролът, шофьорите и др. Но пък успешно прожекторът е насочен към АПИ и оттам към строителните фирми. Дори и да оправим всички дефицити по пътя, концентрацията на ПТП не е задължително да изчезне. В някои случаи тя просто се премества", казват от ИПБ.
За пример за това си твърдение от организацията дават Кресненското дефиле. ИПБ представя данни за катастрофи, без да уточнява изрично откъде са, според които за последните 2 години има 5 загинали и 30 тежко ранени след преминаване на участъка с колчета в Кресненското дефиле. Това е увеличение на катастрофите, според ИПБ: "Използването на политическата демагогия в пътната безопасност е изключително вредна при управлението на риска от ПТП".
"Изследването на дефицити на пътна безопасност би трябвало да се извършва с мобилни лаборатории. През 2023 година БДП сключва договор с частна фирма за доставка на 2 микробуса с оборудване на стойност 2,5 милиона лева. По фактура двата микробуса струват 210 000 лева. След доставянето им повече от една година тези микробуси не са напускали гаража си. Няма да бъдат използвани и при огледите, разпредени от министъра", твърдят от ИПБ и призовават премиера Росен Желязков да предприеме мерки.
Още: Как да опазим децата на пътя: Адв. Елица Буенова за промените, които пак предлага държавата (ВИДЕО)