Ако се опитваме да победим армия от вируси, експлозиви в нано размери, направени от сферични въглеродни молекули, може да са подходящото оръжие, пише New Scientist.
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Миниатюрните сфери, състоящи се от 60 въглеродни атома във формата на футболна топка, обикновено са стабилни. Ученият Витали Чабан от Университета на Южна Дания в Одензе и колегите му са предположили обаче, че ако добавят съставки, използвани в обикновените експлозиви, каквито са нитратите, биха могли да превърнат сферите в микроскопични бомби.
Изследователите са симулирали нанобомба с 12 нитратни молекули, добавени към повърхността на сферата. Нитратните молекули са привлекли електрони от въглеродните атоми, което е генерирало допълнителната енергия, необходима за запалване. Когато бомбичката експлоадира, тя би трябвало да достигне температура от почти 4000 градуса по Целзий в рамките на една милиардна от секундата.
Науката вече използва нанотръбички, които се запалват с лазер, за да разрушават ракови клетки. Миниатюрните бомби биха могли да се използват със същата цел, както и за борба с вируси и бактерии.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение