Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-високата вълна, регистрирана някога на Земята

10 април 2022, 09:00 часа • 99320 прочитания

През юли 1958 г. силно земетресение с магнитуд 8,3 по Рихтер разтърсва югоизточното крайбрежие на Аляска. Това земетресение предизвиква огромно свлачище, което става причина за поява на гигантско цунами, връхлетяло брега. Това се смята за най-голямата морска вълна, регистрирана някога на планетата, пише Live Science.

Свлачището се срутва в залива Литуя в югоизточната част на Аляска. Учените са изчислили, че височината на възникналата впоследствие вълна е 524 метра. Това е повече от прочутия Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк (висок 443 м).

Вярно ли е, че Сахара не е най-голямата пустиня на Земята? Коя тогава е най голямата

"Това е най-голямата вълна, регистрирана някога и наблюдавана от очевидци в историята. Мисля, че е имало по-високи вълни и преди, но те са се появили много отдавна и за тях може да се съди само по геоложки отлагания", казва Херман Фриц от Технологичния институт на Джорджия, който е специалист по цунамита и урагани.

Според учения при свлачището в залива Литуя във водата са се срутили приблизително 30 милиона кубически метра породи Това става и причината за появата на такава огромна вълна. Формата на самия залив също е повлияла на височината на вълната.

Заливът Литуя

Заливът Литуя е фиорд – дълъг и тесен крайбрежен залив със стръмни брегове, образуван от древен ледник. Заливът е дълъг около 14,5 км и широк около 3,2 км. Най-дълбоката му част е 220 м.

По време на типично цунами, генерирано от свлачище, получената вълна се излъчва във форма на ветрило. Но тясната форма и стръмните склонове на залива Литуя са концентрирали цялата сила на вълната в една посока. И тъй като водата не е имало къде другаде да отиде, тя е била избутана нагоре по околните склонове, поради което височината ѝ била толкова огромна, казва Фриц.

"Цунамита, генерирани от свлачище, могат да бъдат много големи в близост до източника, но бързо се разпадат - каза Фриц. - От друга страна, тектоничните цунамита започват като малки вълни, които изминават огромни разстояния и набират височина, когато достигнат брега“, отбеляза той.

Най-едрите петли в света

По думите на учения този тип вълни в медиите започнали да се наричат мегацунами. Цунамита, причинени от свлачища, се появяват много по-рядко от цунамита, причинени от разрушаването на морското дъно поради движението на тектонските плочи. Последните съставляват приблизително 90% от всички известни цунамита.

Щетите от мегацунамито в залива Литуя от 1958 г. могат да се видят на тази снимка на залива Литуя, Аляска, като по-светлите зони на брега сочат зоната, където дърветата са били отнесени. Червената стрелка показва мястото на свлачището, а жълтата - най-високата точка на вълната. D.J. Miller, United States Geological Survey / Public Domain

Цунамито от 1958 г. не е първото по рода си в залива Литуя. По-рано геолозите са открили доказателства за по-малки цунамита, възникнали там през 1853, 1854 и 1936 г., но те с били с по-малки мащаби.

Други големи морски вълни

По данни на Световната метеорологична организация официално най-голямата вълна, регистрирана някога в открития океан, е била с размери 19 метра. Регистрирана е от морски шамандури в северната част на Атлантически океан през 2013 г.

Коя планета е най близо до Слънцето?

През 2020 г. морска шамандура близо до канадския остров Ванкувър регистрира вълна-убиец (това са вълни, които са поне 2 пъти по-високи от околните вълни) с височина 17,6 метра. Тогава учените изразиха мнението, че такава вълна може да се появи само веднъж на хилядолетие.

А най-големият бор (аномално висока приливна вълна, която възниква в устията на големите реки) е бил с височина 20 метра. Тази вълна се появила на река Фучундзян в Китай:

Най-големите изкуствени вълни се създават от генератора на вълни Delta Flume в Холандия. Това е резервоар с дължина 300 м, който побира 9 милиона литра вода. Тук се генерират вълни с височина до 5 метра.

ОЩЕ: "Това се случва веднъж на 1300 години": Учени откриха необяснима вълна-убиец

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес