Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мистериозен "Господар на Вселената" от древна Палмира най-после е установен

13 юли 2022, 08:55 часа • 16987 прочитания

Неизвестен бог, описан в надписи от древния град Палмира, разположен в съвременна Сирия, отдавна озадачава учените. Но сега една изследователка заявява, че е разгадала случая, съобщава Live Science.

Палмира е съществувала от хилядолетия и градът процъфтява преди около 2000 години като търговски център, който свързва Римската империя с търговски пътища в Азия, като Пътя на коприната.

Безименното божество се споменава многократно в множество арамейски надписи в Палмира. Много от тези надписи са на около 2000 години. Неизвестният бог е наричан „Този, чието име е благословено завинаги“, „Господарят на Вселената“ и „Милосърдният“, според научното списание Science in Poland.

Александра Кубиак-Шнайдер, изследовател от университета във Вроцлав в Полша, е сравнила надписите от Палмира с надписи, открити в други месопотамски градове, датирани от първото хилядолетие пр.н.е. Тя открила, че боговете, почитани в Месопотамия, са наричани по същия начин като неназования бог от Палмира. Например Бел-Мардук - върховният бог на Вавилон - също е бил наричан "Милосърден". Фразата „Господарят на света“, подобно на „Господарят на Вселената“, понякога се използва за обозначаване на Баал-Шамин, бога на небето.

Кубиак-Шнайдер предполага, че неизвестното божество, споменато в надписите от Палмира, не е един бог, а няколко божества, включително Бел-Мардук и Баал-Шамин. Тя също така твърди, че хората не са споменавали имената на божествата в знак на почит към тях.

Освен това, когато хората пишели надписи с призив за божествена намеса, те невинаги се обръщали към конкретен бог, а по-скоро към всеки бог, който можел да чуе молитвите им. „Не е имало един безименен бог, всеки бог, който се е вслушвал в молитвите и е показвал благосклонност към човека, обърнал се към него, е заслужавал вечна хвала“, казва Кубиак-Шнайдер.

Редакторите на Live Science се свързали с учени, които не са участвали в изследването, за да получат тяхната гледна точка. Отговорилите изследователи се изказали предпазливо относно това предположение.

„Кубиак-Шнайдер представи хипотезата си на научната общност, която ще я обсъди и всеки учен ще реши да я приеме или отхвърли, представяйки контрааргументи в последния случай“, казва Леонардо Грегорати, археолог и автор на изследвания върху историята на Палмира.

Друг изследовател, пожелал да остане анонимен, се съгласил, че неназованото божество вероятно е няколко божества, но изразил загриженост, че някои от вавилонските текстове, цитирани от Кубиак-Шнайдер като аргументи, датират от векове по-рано от надписите от Палмира.

ВИЖТЕ ОЩЕ: 8 царе слезли от небесата и управлявали Земята 241 200 години

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес