Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Медузите се оказаха "прахосмукачки"

04 ноември 2015, 11:51 часа • 13099 прочитания

Физиците парадоксално изясниха, че медузите, миногите и други морски същества, използващи "реактивна тяга" за движение, всъщност не изтласкват водата, а работят като прахосмукачки, като я всмукват в себе си и по този начин се придвижват напред, става ясно от статия, публикувана в сп. Nature Communications.

"Почти сто години смятахме, че за подражание на маниера на плаване на медузите трябва да се научим да изработваме високо налягане и да го използваме, за да изхвърляме големи количества вода в посоката, противоположна на вектора на движение. Сега разбираме, че е точно обратното и че трябва да засмукваме водата, за да се движим икономично и бързо", казва Джон Дариби от Станфордския университет (САЩ).

Дариби и колегите му стигнали до този неочакван извод, наблюдавайки маниера на движение на различни видове медузи и миноги в продължение на повече от пет години. Тези животни еднакво интересуват както физиците, така и биолозите, тъй като изразходват рекордно малки количества енергия за движение и тайните на тяхното плаване може да се използват за създаване на икономични и ефективни подводници и други типове кораби.

Учените дълго време не успявали да разберат как тези животни могат да вземат и изхвърлят вода с такава голяма сила, която е необходима за развиването на скоростите, които се наблюдават. С времето Дабири, инженер по образование, и колегите му физици и биолози започнали да подозират, че морските животни може да се движат не така, както смятат учените повече от 100 години.

Те проверили подозренията си с помощта на оригинален метод на наблюдение, който им позволил да измерят налягането и скоростта на движение на водата във всяка точка на аквариума, включително и около тялото на миногите и в самото тяло на медузите. За тази цел учените добавили във водата голямо количество малки стъклени топчета, плуващи във водата и отразяващи светлината.

Когато рибата или безгръбначното се движи, тези топчета се увличат от потоците вода и по тяхното придвижване и плътност лесно може да се определи с каква скорост се движи водата и какво е налягането в нея, използвайки лазер и специална компютърна програма.

Така Дабири и колегите му разкрили тайната на икономичността на миногите и медузите – оказало се, че те не изтласкват водата и не се "оттласкват" от нейната повърхност, използвайки тялото и плавниците си, а обратното – всмукват я в себе си и създават области на ниско налягане.

Благодарение на тези области не животното избутва водата, а водата го влече след себе си, движейки го към областта с ниско налягане. Това позволява на миногите и медузите да изразходват много по-малко енергия за движение под вода, отколкото човека или други сухоземни същества.

"Дори най-добрите плувци в света се движат през водата, изработвайки високо, а не ниско налягане. Това е достатъчно да се преплува езеро, река или басейн, но за подобно пътешествие ще са ви необходими доста повече сили и енергия, отколкото, ако ползвате "прахосмукачката" на миногите и медузите", заключава Дабири, цитиран от РИА Новости.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес