Изследователи от университета в Тел Авив направиха новаторско откритие в борбата срещу рака на мозъка, като предотвратиха разпространението на глиобластом, се казва в съобщение за пресата, съобщава БГНЕС.
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Глиобластомът е агресивен тип рак, който може да се появи в мозъка или гръбначния мозък.
Изследователите са успели да постигнат пробив чрез откриване на слабо място в имунната система на мозъка, което може да се използва срещу смъртоносния рак. Въпросното слабо място произтича от протеин, наречен P-Selectin (SELP), който изследователите са използвали за възстановяване на нормалната активност на мозъка, блокирайки разпространението на рака.
Проф. Ронит Сатчи-Файнаро от Медицинския факултет на университета в Тел Авив ръководи международния изследователски екип в начинанието. Изследователите също са сравнили здрави мозъчни тъкани с други тъкани, заразени с глиобластом.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
"Изследвахме взаимодействията между имунните клетки в мозъка и глиобластомните клетки в тумори, които наскоро са били отстранени от мозъка на пациентите", каза Файнаро.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Той смята, че проучването може да има терапевтични ползи, тъй като съществува възможност SELP да се използва за лечение на болка, свързана със сърповидно-клетъчна анемия.