Дървено кану, заобиколено от човешки и животински скелети, е открито в пещера близо до древния град на маите Чичен Ица. Най-вероятно то е било използвано за ритуални цели, съобщава Националният институт по антропология и история на Мексико (INAH).
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Откритието е направено през 2021 г. дълбоко в подводна пещера на дълбочина 4,6 метра. Общо археолозите са открили 38 скелетни останки, включително кости от човешки крак, както и кости на броненосец, куче, пуйка и орел.
Изобилието от кости на броненосец и наличието на човешки крак са довели изследователите до заключението, че кануто може да е било използвано от маите по време на ритуал и е било умишлено поставено в пещерата.
В Мексико откриха статуя на бог на смъртта, който не бихте искали да срещате
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Изследователите смятат, че останките от броненосец може да са „намек за вход към подземния свят“. Маите вярвали, че пещерите и карстовите фунии са портали „към оня свят“, а броненосецът е бил символ на едно от божествата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Самото кану също предоставя на археолозите допълнителни доказателства, че е било използвано като част от свещена церемония, тъй като е имало „много тежки“ нос и кърма, с които не е било възможно да плава.
Първоначално кануто е датирано между 830 и 950 г. сл.Хр., но въглеродното датиране установило, че дървесината е от XVI век, което показва, че маите са съхранили своите ритуали след пристигането на испанците.
Въпреки това археолозите ще продължат да се гмуркат – обектът се изучава на място: тоест не е бил издигнат на повърхността, за да не се разруши реликвата.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
ОЩЕ: Реките на Хадес и подземния свят