Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лягането два часа по-рано ще намали емисиите на CO2 с 4000 тона

14 април 2020, 13:07 часа • 2115 прочитания

Турски енергийни експерти съветват да лягаме 2 часа по-рано, за да намалим въглеродните емисии, съобщава вестник Sabah, цитиран от агенция БГНЕС.

Ако заспиваме само два часа по-рано, всеки ден ще спестяваме над 4000 тона емисии на въглероден диоксид (CO2), тъй като значително ще се намали консумацията на електроенергия за осветление, според енергийните експерти.

Учените проведоха изследване за това как сънят влияе върху потреблението на електроенергия и въглеродния отпечатък в Турция поради по-дългите часове на сън при самоизолация.

Еркан Изги, експерт по електрическо и електронно инженерство в Техническия университет в Истанбул, проучи извадка от потреблението на електроенергия в домовете, а Хюсейн Торос, експерт по атмосферни науки и качество на въздуха в Техническия университет, оцени промените в емисиите на CO2. Двамата учени откриха, че ще има приблизително 4130 тона по-малко емисии на CO2, ако 38 милиона турски домове, в които 100 вата електроенергия се използват за осветление на час, заспят два часа по-рано.

100-те вата е хипотетична цифра и не отразява средното потребление поради няколко променливи, но Изги каза, че тяхното проучване е „стигнало до извода, че заспиването по-рано и по този начин консумирането на по-малко електроенергия ще облекчи икономическото състояние на домакинствата и околната среда по отношение на емисиите на CO2".

„Ако се опитаме да изпълняваме ежедневните си дейности по време на естествена дневна светлина колкото е възможно повече, тоест ако осветлението се използва по-малко вечерта от домакинствата, потреблението на електричество ще намалее“, каза Торос.

Подчертавайки спешността на забавянето на въглеродните емисии в атмосферата, той каза, че глобалното затопляне и изменението на климата, свързани с високите емисии, излагат на риск бъдещето на устойчивостта и сигурността.

„Количеството CO2 в атмосферата започва бързо да се увеличава през 20-ти век, като през последните 800 000 години е било под 300 ppm (части на милион) до 1900 г. Докато количеството на CO2 в атмосферата е било 291 ppm през 1880 г., то се е увеличило с 42% през 2019 г. и е достигнало 412 ppm. Това увеличение води до бърза промяна на Земята", споделя специалистът.

Коронавирусно въздействие

Споменавайки, че промишленото производство, потреблението на бензин и въглища бързо намалява, благодарение на мерките, предприети в световен мащаб за спиране на разпространението на новия коронавирус, учените отчитат, че пандемията може да има някои положителни резултати.

"Изглежда, че нивото на азотния диоксид (NO2) бързо спада, според сателитните данни; емисиите на CO2 също бързо намаляват. Сътрудничеството между човечеството се увеличава, каза Торос. Според него това трябва да се превърне в глобална кампания: „Лягате рано вечер, намалявате въглеродния си отпечатък“.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес