Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Котка "меси" върху древна кана. 1200-годишен отпечатък от лапа

22 ноември 2024, 07:50 часа • 542 прочитания

Преди около 1200 години някой оставил прясно изработена глинена кана да изсъхне на слънце, преди да я изпече в пещта. Не знаел, че това ще се превърне в част от историята, тъй като котка, в момент на задоволство, решила да „направи бисквити“ върху каната. И така, малък отпечатък от лапа с размери само 3 бил увековечен в глината. Повече от хилядолетие по-късно изследователите забелязали този неочакван знак.

Науката потвърди: котките са течни

Отпечатъкът от лапа е открит по време на разкопки в Йерусалим. Археолозите бързо го разпознали като отпечатък от лапа с видими нокти и възглавнички. Това откритие е рядък поглед към котешкото поведение в древни времена.

Древните домашни котки

Котките са били опитомени преди хиляди години, но рядко са запазени доказателства за тяхното взаимодействие с хората. Обикновено откритията, свързани с котките, разкриват тяхното присъствие или физически черти, но рядко улавят по-милото поведение, наблюдавано при техните съвременни потомци.

Този отпечатък от лапа обаче разказва друга история.

Тази илюстрация на глинения фрагмент показва отпечатъци от лапи, нокти и възглавнички. Shimon Gibson / Mount Zion Expedition

Разперените нокти са оставили белег, който очевидно не е бил агресивен; по-скоро котката е „месила“. Формата и разположението на следите от лапите предполагат, че котката може да е лежала, припичайки се на топлината на слънцето. Това е тих, интимен момент, уловен завинаги в глината.

„Месенето“ е инстинктивно котешко поведение. Когато са малки, котенцата „месят“ корема на майка си, за да стимулират притока на мляко, свързвайки действието с комфорт и сигурност. Докато растат, котките често продължават да месят, когато се чувстват доволни, сигнализирайки за своята релаксация. Виждането на това поведение, увековечено в древен артефакт, предполага, че котката се е чувствала сигурна и спокойна. Това допълнително предполага, че котките не само са били толерирани в човешките общности, но вероятно са били смятани за утешително присъствие.

Поведението на месене, харесвано от съвременните собственици на домашни котки, вероятно е имало подобен ефект върху хората от миналото. Археолозите предполагат, че това взаимодействие – котка, притискаща лапите си върху глината – би било прието, вероятно дори приветствано. Котките били ценни за предпазване от вредители, което ги правело чести спътници в селскостопански и складови помещения. И все пак техните роли може да са били с двойна цел: те са били практични ликвидатори на вредители, но също и животни, които хората обичали да имат наблизо.

Нашата сложна история с котките

Самата кана носи своя собствена история. Каната би била използвана за пренасяне на течности като зехтин или вино вкъщи. Изследователите я датират от IX век, изработена в Абаситския халифат. По онова време Йерусалим е бил под ислямско управление, но жителите му са включвали евреи, християни и очевидно котки.

Историята на котките съвместно с хората е сложна. Опитомяването може да бъде проследено преди около 9000 години в Близкия изток. Котките естествено гравитирали към човешките селища поради изобилието от източници на храна под формата на малки животни, привлечени от складираното зърно. В замяна хората видели ползите от котките като естествени врагове на вредители.

С течение на времето тази връзка се развила. Древните египтяни почитали котките, свързвайки ги с богинята Бастет, покровителка на дома и семейството. По същия начин римските войници пренасят котки в цялата империя, разширявайки обхвата си в Европа и Азия.

Няколко причини, поради които котките "месят" с лапите си

Ислямските кралства не почитали котките като Египет, но обикновено ги толерирали и оценявали.

Котката се счита за „типичния домашен любимец“ от много мюсюлмани, тъй като те се считат за чисти. Котките са единственото животно, на което е позволено да се разхожда свободно в джамиите и този отпечатък от лапа предполага, че до IX век котките са се интегрирали удобно в човешките среди в Близкия изток. Небрежният характер на отпечатъка на лапата предполага среда, в която котките са се разхождали свободно, достатъчно удобно, за да взаимодействат с човешки инструменти и материали.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес