През последните седмици думата "коронавирус" най-често е последвана от думата "карантина." Ето как е възникнал терминът и какво точно е значението му според историческите справки.
Думата "карантина" означава време, състоящо се от 40 дни. Идва от италиански - quaranta giorni. За първи път се използва във Венеция през XIV за отлагане на влизането на кораби, идващи от други страни. За 40 дни всички плавателни съдове е трябвало да останат на котва на определено разстояние от брега преди да бъдат разтоварени.
Карантинен лагер на френско-италианската граница през 1884 година заради холерата. Снимка: Getty Images
През 549 г. император Юстиниан I налага изолиране на пътници, идващи от засегнати от чума райони.
Около 1020 г. Авицена пръв открива заразителния характер на инфекциозните заболявания и прилага карантината като ограничаващо действие против разпространението им.
Едва в края на XVIII век карантина се използва в значението си на дом, в който хора, дошли от заразено място трябва да пребивават известно време. По това време, карантината, наложена най-вече заради такива болести, като чума, едра шарка и холера е продължавала 40 дни.
Пристанището в Марсилия по време на епидемията от холера през 1884. Снимка: Getty Images
Първите данни за карантина се срещат още в Стария завет, Левит: "Свещеникът нека прегледа заразата и затвори за седем дена онова, което има заразата;"
Първите закони, свързани с карантината са издадени през 1374 година в Модена заради чумата. През XV век практиката налага изграждането на карантинни лазарети. Такива е имало във Венеция, Генуа и Марсилия.
В Европа не веднъж са свиквани конференции, свързани с карантината. Първата такава конференция е свикана в Париж 1851—52 г., втората в Константинопол през 1866 г., третата във Виена през 1874 година, четвъртата в Рим - 1885 и последната в Дрезден през 1893 година. Всички те са били свикани с цел да се спре разпространението на холерата.
Как ще разберем, че епидемията от коронавируса затихва – обяснението на ген. Мутафчийски
Останете близо, но не в близост или как да преборим страховете си днес