Жените, които промениха света (СНИМКИ)

27 март 2025, 13:30 часа • 1106 | прочитания

Изопачаването и стигматизирането на феминизма и феминистките движения през последните години доведе до грешна и изкривена представа за неговото значение в обществото. Извадените от контекст радикални или маргинални гледни точки, представени като основополагащи за феминизма, дистанцираха много хора, включително и жени от същността на движението, макар и в същината си тези хора да споделят основните му ценности.

Феминизмът не е война между половете, а стремеж към справедливост и създаване на условия, в които няма неравенство, дискриминация и системни бариери.

В днешната статия ще си припомним защо ролята на жените в обществото е толкова значима. 

Жените, които промениха света 

Мария Кюри 

Снимка: Getty Images 

Полско-френската физичка срутва стигмите в науката и променя хода на историята завинаги.

Мария Кюри е първата жена, която преподава в Сорбоната, но и първата, която печели не една, а две Нобелови награди в различни научни области - физика и химия. Нейните открития проправят пътя на лечението на ракови заболявания с лъчетерапия, а десетки институти и награди в света носят нейното име. 

Розалинд Франклин 

Източник: Wikipedia 

Розалинд Франклин е химик с принос към откриването на структурата на ДНК. Розалинд оставя огромен отпечатък в науката. Това става чрез рентгенова кристалография като посредством нея, тя успява да заснеме изображения на ДНК. Най-известното от тях е “Снимка 51” и играе ключова роля в разгадаването на двойноспиралната структура на молекулата.

Откритията на Франклин са използвани (без нейното знание и без нейното съгласие) от Джеймс Уотсън и Франсис Крик, които въз основа на нейните данни публикуват модела на двойната спирала през 1953 г. и по-късно получават Нобелова награда за своето откритие.

Самата Франклин никога не получава официално признание приживе и умира през 1958 г. от рак на яйчниците, вероятно свързан с работата ѝ с рентгенови лъчи.

Днес Розалинд е призната като една от най-значимите жени в науката, а приносът ѝ към молекулярната биология се разглежда като фундаментален за разбирането на живота на молекулно ниво.

Мерилин Монро 

Източник: Getty Images 

В Холивудската ера, когато жените са свеждани до декоративни роли, Мерилин Монро създава образа на интелигентна, харизматична и независима жена - дори когато се превъплъщава в образа на "наивна блондинка". 

Нейната външност я нарежда сред най-популярните секссимволи на 50-те години на ХХ век. Монро е носителка на 2 награди „Златен глобус“ и е номинирана за две награди БАФТА. От 1960 г. има звезда на Холивудската алея на славата.

През 1950 г. Мерилин участва в общо 6 филма – „Щастлива любов“,„Огнена топка“, „Билет до Дивия запад“, „Дясно кроше“, „Всичко за Ева“ и „Асфалтовата джунгла“ - филм, който слага начало на кариерата на Монро като актриса.

Популярността ѝ сред публиката се разраства и редовно получава хиляди писма от почитатели на седмица. Обявена е за „Мис Чийзкейк“ за 1951 г. от армейския вестник „Старс енд Страйпс“, който отразява предпочитанията на войниците в Корейската война. По време на втората година от договора си Монро става най-скъпо заплатената актриса и по това време започва романтичната ѝ връзка с пенсионирания бейзболист Джо Димаджо, един от най-известните спортни личности на епохата.

Въпреки скандалите и бурните ѝ връзки, Мерилин Монро се превръща във вдъхновение за поколения наред и вечен символ на красота, талант и сила. 

Роза Паркс

Източник: Wikipedia 

Роза Паркс, известна като “майката на движението за граждански права” в САЩ, предизвиква революция през 1955 г., когато отказва да отстъпи мястото си в автобус на бял мъж в Монтгомъри, Алабама. Този неин акт на съпротива вдъхновява масово движение срещу расовата сегрегация, водещо до бойкота на автобусите в града и последващи законови промени.

Паркс не само отказва да се подчини, но и демонстрира силата на ненасилствения протест и необходимостта от непоколебима съпротива срещу несправедливостта. 

Малала Юсафзай

Източник: Getty Images 

Малала Юсафзай е пакистанска активистка за правото на образование, която оцелява след опит за покушение от талибаните през 2012 г., след като се изказва в защита на образованието на момичетата.

Въпреки всички опасности, тя се бори за правата на жените и децата по света, като на 17 години става най-младият носител на Нобелова награда за мир. Малала е символ на куража срещу потисничеството и доказателство, че дори един глас може да предизвика глобална промяна.

Коко Шанел 

Източник: Getty Images 

Коко Шанел  е една от най-важните и влиятелни личности в историята на модата, революционизирала женското облекло и наложила стил, който остава актуален и до днес. Шанел премахва корсетите и въвежда удобни, функционални дрехи, които позволяват на жените по-голяма свобода на движение.

Освен в емблема на модата, Коко Шанел се превръща в символ на независимост и амбиция, изграждайки модната си империя в мъжко доминирана индустрия. 

Катрин Джонсън 

Източник: Wikimedia Commons [Public domain]

Когато НАСА подготвя първите си мисии в космоса, съдбата на астронавтите не зависи само от ракетите, но и от математиката. Благодарение на изчисленията на Катрин Джонсън, Америка успява да достигне до звездите. 

Работата ѝ включва ръчното изчисляване на траекториите за историческите мисии на Алън Шепърд – първия американец в космоса, и Джон Глен – първия американец, обиколил Земята. Толкова голямо е доверието към нея, че Глен отказва да излети, докато Катрин лично не провери данните на компютрите.

Нейният принос продължава и за мисиите „Аполо“, включително и за кацането на Луната през 1969 г., а по-късно работи и по „Спейс Шатъл“. За съжаление, години наред името на Джонсън остава в сянка, но през 2015 г. получава Президентския медал на свободата, а филмът Hidden Figures (2016) разказва нейната невероятна история.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес