Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изследване: Ковид ваксините повишават слабо риска от миокардит и перикардит

09 ноември 2021, 09:50 часа • 5037 прочитания

Ново френско проучване, публикувано на 8 ноември 2021 г., разкрива, че иРНК ваксините срещу Covid-19 увеличават слабо риска от миокардит и перикардит. Според изследването това се случва рядко и не поставя под въпрос ползата от ваксинацията.

Проучването е проведено от Epi-Phare – научна общност, създадена през 2018 г., чиято цел е да предоставя независима експертиза по отношение на фармакоепидемиологията на база масивите данни на Националната система за здравни данни на Франция (SNDS). Изследването е проведено при пациенти на възраст между 12 и 50 години, които са били хоспитализирани във Франция между 15 май и 31 август 2021 г. заради миокардит или перикардит – общо 919 случая на миокардит и 917 случая на перикардит.

Миокардит и перикардит са възпаления на сърцето. Първият засяга миокарда, главния сърдечен мускул, а вторият - перикарда, мембраната, която обгражда сърцето.

Френското проучване сочи, че ваксините Pfizer и особено Moderna увеличават риска от възникване на тези заболявания в рамките на 7 дни след ваксинацията. Това обаче се случва рядко и усложнението прогресира благоприятно.

В хода на проучването всеки случай е бил сравнен с 10 „контролни“ – на една и съща възраст, пол и местоживеене, които обаче не са получили миокардит. Рисковете от хоспитализация вследствие на миокардит или перикардит са били сравнени и между ваксинирани и неваксинирани чрез модели на условна логистична регресия.

Резултатите от проучването показват, че рискът е бил по-изразен при мъже под 30-годишна възраст, главно след втората доза Moderna. При този препарат е имало 132 допълнителни случая на миокардит на 1 000 000 приложени дози. При жени под 30-годишна възраст усложнението от миокардит, дължащо се на втората доза на Moderna, се оценява на 37 случая на 1 000 000 дози.

Що се отнася до риска от перикардит, той също е бил по-изразен след ваксината на Moderna при млади хора на възраст под 30 години, особено след втората доза – около 18 на 1 000 000 дози при млади мъже.

Не са докладвани смъртни случаи сред хоспитализираните пациенти с тези усложнения след ваксинация.

Изводът на Махмуд Зурейк, директор на Epi-Phare, пред AFP е, че „при оценяването на ефективността от ваксините срещу тежко протичане на Covid-19 и тези съществуващи, но редки рискове от тях, съотношението полза/риск на ваксините не се поставя под въпрос“.

 

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес