Пациенти, починали от тежък COVID-19, имат промени в мозъка като при болестта на Алцхаймер - натрупване на протеина тау в мозъчните клетки и ненормално количество на бета-амилоиди, които се наслагват като плаки, съобщи Ройтерс. Резултатите са от малки изследвания в Колумбийския университет.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Д-р Андрю Маркс и колегите му са работили с мозъците на 10 пациенти с COVID-19 и са установили дефекти в рианодиновите рецептори, които контролират преминаването на калция в клетките. При болестта на Алцхаймер дефектни рианодинови рецептори допринасят за натрупване на тау в неврофибриларните възли. Те са много в мозъците на пациенти с COVID-19, пише екипът в статия в интернет библиотеката biorxiv и в предпечатна публикация за Лансет.
Всички пациенти са били с най-тежката форма на COVID-19. Но ако подобни промени се появяват и при по-леко боледуване, това може да обясни "замъгляването на мозъка", свързвано с дългия ковид. Пациенти с тежък ковид може да са с по-висок риск от поява на деменция след години, но още е рано за такива изводи, пише д-р Маркс. Неговият съвет е: "Сложете си бустер. Ако се разболеете от COVID-19, може би няма да умрете, но още не е известно много за трайните ефекти".