Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изгасете осветлението: лекар не съветва практикуване на радикални средства срещу безсъние

23 март 2022, 19:00 часа • 2960 прочитания

В последните години се наблюдава значително увеличение на допълнителен прием на хормона на съня – мелатонин, твърди сомнологът Лурдес ДелРосо от университета в Портсмут (Великобритания). Специалистът отбелязва, че това не е безвредна добавка – често в хранителните добавки могат да влизат странични вещества, а безконтролният прием крие рискове.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

В статия, публикувана в The Conversation, сомнологът съветва да се започне с отстраняването на основните причини за безсънието, преди да се премине към сънотворни. Според опита на Дел Росо много хора сами си „предписват“ този препарат, бед да се опитат да решат проблема с прости методи.

Мелатонинът, произвеждан от епифизната жлеза на мозъка, регулира съня и биологичния ни часовник. Нивото му се повишава с настъпването на тъмнината и сигнализира на тялото, че е време за сън. Когато стане светло, напротив, той намалява и информира, че можем да се събудим.

Алкохолът улеснява заспиването - истина или мит?

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Самият човек може да наруши циркадните ритми, като „измами“ своя организъм с изкуствена ярка светлина или използвайки електронни устройства до късно през нощта. В тези случаи производството на мелатонин не настъпва. Според ДелРосо, с развитието на технологиите все повече тийнейджъри стават пациенти на нейната клиника.

Вместо да изключат осветлението и телефоните си час-два преди лягане и да чакат мозъка да се приспособи към новия режим, както препоръчва лекарят, пациентите предпочитат да приемат хормона на съня.

Концентрацията на мелатонин в различните препарати е различна, а самият хормон има странични ефекти: главоболие и виене на свят. Той също така пречи на действието на други лекарства.

5 загадъчни състояния, в които можем да изпаднем, докато спим

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Освен това има опасност от получаване на други съставки заедно с добавката. Проучванията на хранителните добавки показват съдържанието на вещества, които не са съобщени от производителите, включително серотонин и валериана.

ДелРосо отбелязва, че самата тя предписва мелатонин на пациентите си, но стриктно предписва дозировката. И препаратът помага. Но преди курса е необходимо внимателно да се проучат причините за безсънието. Нарушението на съня може да бъде симптом на сънна апнея, депресия, астма и много други състояния.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес